algebra

A furniture manufacturer can sell dining room tables for $4,000 each. The manufacturer’s total cost consists of a fixed overhead of $300,000 plus a production costs of $1,000 per table

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 255
  1. and the question is....?

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. College Algebra

    The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for $3. The manufacturer also has fixed costs each month of $9000. A.Find the cost function C when x energy drinks are manufactured. C(x)= B. Find

    asked by Anonymous on September 21, 2017
  2. Statistics

    Suppose a tire manufacturer wants to set a mileage guarantee on its new XB 70 tire. Life tests revealed that the mean mileage is 47,900 miles and the standard deviation is 2,050. The manufacturer wants to set the guaranteed

    asked by Brea on November 24, 2011
  3. math, breakeven point

    AutoTime, a manufacturer of electronic digital timers, has a monthly fixed cost of $48,000 and a production cost of $8 for each timer manufactured. The timers sell for $14 each. My cost function is 8x+48,000 My revenue function is

    asked by lijm on September 3, 2019
  4. Economics

    The accompanying table shows a car manufacturer’s total cost of producing cars: Qty |TC| Variable Costs| Avg. Var. Costs| Avg. Total Costs| Avg. Fixed Costs 0 |$500,000| ---- | ---- | ---- |---- | 1 |540,000 | 2 |560,000 | 3

    asked by shay on May 25, 2011
  5. ECONOMICS

    suppose that the short run costs for a paintbrush manufacturer are given by the expression: TC= 100+2Q+.01 Q2 A. WAT ARE THE FIXED COSTS OF THIS MANUFACTURE? B. WHAT ARE THE TOTAL COSTS , AVERAGE COST, AVERAGE VARIABLE COST AND

    asked by AMAR JYOTI on September 15, 2011
  1. Math

    The weekly demand for the Pulsar 25-in. color console television is given by the demand equation p=-0.05x+502 (0(less than or equal too)x(less than or equal too)12,000) where p denotes the wholesale unit price in dollars and x

    asked by Britney on November 14, 2012
  2. business math

    Calculators cost the manufacturer $2.16 each to produce. If a markup of $2.16 is added to the cost,whatbis the selling price

    asked by debra on August 28, 2015
  3. Calculus

    A manufacturer can produce digital recorders at a cost of 60 dollars each. It is estimated that if the recorders are sold for P dollars a piece, consumers will buy q= 150-p recorders each month. What is the average rate of profit

    asked by Carly on July 18, 2011
  4. algebra

    It costs a manufacturer $7.95 to produce sunglasses that sell for $21.99. How many pairs of sunglasses must the manufacturer sell to make a profit of $10,530? 1 pairs of sunglasses

    asked by barbara on September 10, 2014
  5. Math

    2)Banquet Seating A banquet hall offers two types of tables for rent: 6-person rectangular tables at a cost of $26 each and 10-person round tables at a cost of $51 each. Kathleen would like to rent the hall for a wedding banquet

    asked by Claudia on March 2, 2014
  6. Business Calculus

    A manufacturer has found that marginal cost is dc/dx=3x^2-60x+400 dollars per unit when x units have been produced. The total cost of producing the first 2 units is $900. What is the total cost of producing the first 5 units? I

    asked by Lisa on December 3, 2006

You can view more similar questions or ask a new question.