math

marie purchased a 2-pound box of dog food with a 75-cents-off coupon. she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00. if p represents the original cost, what did she pay for the dog food after receiving all rebates ?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 1,055
  1. p - 1.75 =

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. i'm lost

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. 1. p- $1.00 - $0.75
    2. p+ $1.00 - $0.75
    3. p- $1.00 + $0.75
    4. p+ $1.00 + $0.75
    5. p- $1.00 - $0.75(p)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. I gave you the answer Which one of your choices is the same as my answer?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  5. Nope.

    p - 1.75 = p- $1.00 - $0.75

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  6. Need help

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. physics

    At the local grocery store, you push a 14.0-kg shopping cart. You stop for a moment to add a bag of dog food to your cart. With a force of 12.0N, you now accelerate the cart from rest through a distance of 2.30m in 2.55s. What was

  2. hbi pact for adults

    There are 106-8d common nails in one pound. How many are in 50 pound box

  3. Calculus

    A craftsman wants to make a cylindrical jewelry box that has volume, V, equal to 60 cubic inches. He will make the base and side of the box out of a metal that costs 50 cents per square inch. The lid of the box will be made from a

  4. Algebra 1

    Juan went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $4 per pound and he has a coupon for $1.25 off the final amount. With the coupon, how much would Juan have to pay to buy 4 pounds of apples? Also,

  1. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

  2. math

    the function b(x)=2 x-5 determines how many bags of dog food needs to be purchased for an animal shelter, where x is the number of dogs at the shelter. the shelter manager uses m(b(x)) to find the amount of money to bring for the

  3. Calculus

    A box with square base and rectangular sides is being designed. The material for the sides costs 20 cents per square inch and that for the too and bottom costs 10 cents per square inch. The box is to hold 150 cubic inches. What

  4. MATHS

    Box A contained only 50 cent coins while Box B contained only 20 cents coins, Box B has 60 more coins than Box A but the value of all the coins in Box A is $4.50 more than the value of all the coins in Box B. Find the amount of

  1. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy? My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food. I am confused though if they are asking

  2. Maths

    Margie is responsible for buying a week's supply of food and medication for the dogs and cats at a local shelter. The food and medication for each dog costs twice as much as those supplies for a cat. She needs to feed 164 cats and

  3. math

    A shop sells one-pound bags of peanuts for $2 and three-pound bags of peanuts for $5. If 9 bags are purchased for a total cost of $36, how many three-pound bags were purchased?

  4. math

    Marie bought 8 pounds of applesbfor 0.82 per pound and paid for them with a ten dollar bill. How much should she get back in change

You can view more similar questions or ask a new question.