linear equations

A manufacturer makes two products A and B, each of which is processed in two departments, production and finishing. Each A takes 3 hours to produce and six hours to finish, whereas each B takes 5 hours to produce and 2 hours to finish. How many units of A and B can be produced and finished if exactly 24 hours are available in each department and all hours must be used?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 67
asked by nmh
  1. 2400

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ashly

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. System of Linear Equations

    A manufacturer makes two products A and B, each of which is processed in two departments, production and finishing. Each A takes 3 hours to produce and six hours to finish, whereas each B takes 5 hours to produce and 2 hours to

    asked by neeha on July 8, 2011
  2. math

    A manufacturer makes two products A and B, each of which is processed in two departments, production and finishing. Each A takes 3 hours to produce and six hours to finish, whereas each B takes 5 hours to produce and 2 hours to

    asked by tina on July 8, 2011
  3. Math

    A manufacturer makes two products A and B, each of which is processed in two departments, production and finishing. Each A takes 3 hours to produce and six hours to finish, whereas each B takes 5 hours to produce and 2 hours to

    asked by Anonymous on July 10, 2011
  4. Math- Vector Calculus

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by Javier on January 31, 2015
  5. Calculus 2

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by Billy on December 1, 2010
  6. calc2

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by william on December 1, 2010
  7. Calculus 2

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by Billy on December 1, 2010
  8. Finite with Calculus Applications

    The Ball Company manufactures three types of lamps, labeled A,B,and C. Each lamp is processed in two departments, I and II. Total available work-hours per day for departments I and II are 400 and 600, respectively. No additional

    asked by Andre on February 27, 2012
  9. Please can help me solving my problems(Probality)

    A manufacturer makes mobile phone. The manufacturer employs are inspector to check the quality of its product. The inspector tested a random sample of the phone being defective as 0.049. Ashmita buys three of the phones made by

    asked by Fakaapo. Suetusi on April 12, 2012
  10. Business Managment

    Which of the following statements most effectively applies you-attitude? A."We began processing your application today." B."Your application is now being processed." C."We will have your application processed by next Thursday."

    asked by Kimberly on August 12, 2010

More Similar Questions