Math

if the prizes for a carnival are priced at 5 for 80 cents, how much would 250 prizes cost ?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 137
  1. 80/5 = 16 cents each

    250 * 0.16 = ?

  2. 40

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Yes, 40 is the right answer. Be sure to include the units in your answer.

    $40.00

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    if prizes for a carnival are priced at 5 for 80 cents,how much would 250 prize [1] $4.00 [2]$ 8 00 [3] $40.00 [4] $80.00 [5] not enough information i given. help please

    asked by hudson on November 15, 2012
  2. Algebra 7th grade

    Your middle school is having a fall carnival. Admission into the carnival is $3 and each game inside the carnival costs .25 cents.Write and inequality that represents the possible number of games that can be played having 10

    asked by please check my work on December 1, 2016
  3. Statistics

    A raffle is being conducted with 50 tickets to be sold - one per customer. There are three prizes to be awarded. If the four organizers of the raffle each buy one ticket, what is the probability that the four organizers win: a)

    asked by Sean on July 3, 2009
  4. math

    Each prize for a carnival booth cost $0.32. how many prizes can you buy with $96?

    asked by roxanne on January 11, 2011
  5. 5th Grade Math

    Danielle and her brother went to the town carnival. Together, they won 15 prizes. Danielle won 9 of them. What fraction did her brother win? If there had been only 10 prizes won, how many would her brother have won if the

    asked by Stephanie on November 25, 2013
  6. 5th Grade Math

    Danielle and her brother went to the town carnival. Together, they won 15 prizes. Danielle won 9 of them. What fraction did her brother win? If there had been only 10 prizes won, how many would her brother have won if the

    asked by Stephanie on November 25, 2013
  7. math help

    The price for an adult carnival ticket is 6.5 more than a carnival ticket for a child. Bob takes his son to the carnival. He buys cotton candy for $10.25, and spends $55. Write and solve a linear equation to find the prices for

    asked by kora on January 23, 2018
  8. Mathematics

    The price for an adult carnival ticket is 6.5 more than a carnival ticket for a child. Bob takes his son to the carnival. He buys cotton candy for $10.25, and spends $55. Write and solve a linear equation to find the prices for

    asked by Austin on January 23, 2018
  9. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount? 1. 1/4 cents 2. 1 cents 3. 1/2 cents 4. 1

    asked by Johnny on May 23, 2014
  10. math

    Stewart is playing a video game. He earns the same number of points for each prize he captures. He earned 1,200 points for 6 prizes, 2,000 points for 10 prizes, and 2,600 points for 13 prizes. Which is the dependent variable in

    asked by kyle on April 4, 2015

More Similar Questions