Calculus

If the price at which x units can be sold is given by the equation p=15-4 ln x, approximate the marginal revenue when x=7.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 224
  1. dp/dx=-4/x

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. college algebra

    Demand Equation: The price p, in dollars, and the quantity x sold of a certain product obey the demand equation x = -5p + 100, 0 (less than or equal to) p (less than or equal to) 20 a.) Express the revenue R as a funtion of x. b.)

    asked by Candi on July 20, 2007
  2. math 160(buss calculus)

    The demand function for a product is given by p = 10,000 [1 − (5/5 + e^−0.001x)] where p is the price per unit (in dollars) and x is the number of units sold. Find the numbers of units sold for prices of p = $1000 and p =

    asked by abc on May 11, 2013
  3. Calculus

    The consumer demand equation for tissues is given by q = (97 − p)2, where p is the price per case of tissues and q is the demand in weekly sales. (a) Determine the price elasticity of demand E when the price is set at $26.

    asked by Megan on October 28, 2015
  4. Finite math

    Consider the supply equation p=2x+10, where x is the quantity supplied in units of 1,000 and p is the unit price in dollars. Determine the number of units of the commodity the supplier will make available in the market at the

    asked by Carrie on November 11, 2018
  1. Social studies

    1. What event would most likely cause an increase in sales A. Decrease in price B. Increase in supply C. Decrease in product quality D. Increase in quality product Answer: A 2. What is stated by the law of supply A. An increase in

    asked by HELPPPPP SOCIAL on April 12, 2017
  2. calculus

    The demand function for a product is given by p = 10,000(1 − (5/5 + e^−0.001x)) where p is the price per unit (in dollars) and x is the number of units sold. Find the numbers of units sold for prices of p = $1000 and p =

    asked by steve on May 20, 2013
  3. Statistics

    The following data represent the number of flash drives sold per day at a local computer shop and their prices. Price (x) Units Sold (y) $34 3 36 4 32 6 35 5 30 9 38 2 40 1 a. Perform an F test and determine if the price and the

    asked by Paul on April 29, 2012
  4. College Algebra (Urgent)

    The demand equation for a product is p = 60 – 0.0004x, where p is the price per unit and x is the number of units sold. The total revenue for selling x units is shown below. Revenue = xp = x(40 – 0.0004x) How many units must

    asked by Jack on July 10, 2013
  1. Math

    Could someone work this question out so I understand it. Thanks The marginal price dp/dx at x units of demand per week is proportional to the price p. There is no weekly demand at a price of $100 per unit [p(0)=100], and there is

    asked by Jules on April 29, 2011
  2. Grade 11 U math

    A 135-kg steer gains 3.5kg/day and costs 80 cents/day to keep. The market price for beef cattle is $1.65/kg, but the price falls by 1 cent/day. When should the steer be sold to maximize profit? Revenue= (Price/units)(#of units)

    asked by Jamie on November 5, 2011
  3. Pre-Calculus

    A drug manufactured by a pharmaceutical company is sold in bulk at a price of $150 per unit. The total production cost (in dollars) for x units in one week is C(x) = 0.02x^2 + 100x + 3000. How many units of the drug must be

    asked by Andy on July 19, 2017
  4. calculus

    A fertilizer producer finds that it can sell its product at a price of p=5000-1.0x dollars per unit when it produces x units of fertilizer. The total production cost (in dollars) for units is c(x)=150000+1250x+0.25x^2 If the

    asked by Mely on July 31, 2010

You can view more similar questions or ask a new question.