Math

Mr lol bought x oranges for $30 and sold them at a profit of 5cents per orange. Write down the (i)cost price of an orange.
(ii)the selling price of an orange

When he had sold all except 20 of the oranges, he found he had received $28.
(iii) form an equation in x and show that it simplifies to xsquare + 20x -12000= 0

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 167
  1. 1. Cost = $30/X per orange.

    2. Selling Price = (30/X+0.05)per orange.

    3. (30/X + 0.05)(X - 20) = 28,
    Multiply the 2 binomials and get:
    30 - 600/X + 0.05X - 1 = 28,
    Multiply both sides by X:
    30X - 600 + 0.05X^2 - X = 28X,
    0.05X^2 + 29X - 600 = 28X,
    0.05X^2 + 29X - 28X - 600 = 0,
    0.05X^2 + X - 600 = 0,
    Multiply both sides by 20:
    X^2 + 20X - 12000 = 0.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. But your solution of this problem doesn't show the stuff that any real businessman would want to know. How many oranges? What is my unit cost in actual cents not formula? When will I be in profit? etc

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Thanks a lot Henry! Your working is right!
    Btw, thank too Raymond for helping me out, I appreciate it a lot (:

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. Appreciate both of you who help me! Thanks!!!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. Btw Henry, why multiply by 20 in the end? Is it because he had sold all except 20 of the oranges?

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math grade 6, ratio

    Mr. Lynch bought some oranges and pears.after giving away 10 oranges, he had twice as many pears as oranges left.if he had 24 pears in the end,what was the ratio of the number of oranges to the number of pears he had at first?

    asked by Peachie on December 15, 2016
  2. Math

    Shanti bought lemons at 7 foe Rs.6 and sold them at 6 for Rs.7. (1).find her profit percentage (2).how many lemons would she have to sell to earn a profit of Rs.65?

    asked by Vishnu on January 10, 2017
  3. Maths

    Adnan bought 96 eggs at the rate of Rs.40 per dozen and sold sold at the rate of Rs.4 per egg. Find the percentage of profit, if 3 eggs were rotten

    asked by Ahmed on March 13, 2019
  4. mathematics

    A man bought an article for c dollars and sold it at a profit of $25. Represent the amount for which he sold it.

    asked by Alissa on July 14, 2020
  1. Math Help Qucik!

    Alex bought 144 bagels for $80. His profit was $75 once he had sold 100 bagels. Which equation represents Alex's profit,P as a function of the number sold, n?

    asked by Bethany on January 25, 2014
  2. Math

    During its first week of business, a market sold a total of 108 apples and oranges. The second week, five times the number of apples and three times the number of oranges were sold. A total of 452 apples and oranges were sold

    asked by Sally on December 18, 2015
  3. Calculus

    The marginal profit in dollars on Brie cheese sold at a cheese store is given by P'(x)=x(60x^2+30x), where x is the amount of cheese sold in hundreds of pounds. The "profit" is -$50 when cheese is sold. a. Find the profit

    asked by Duane on December 4, 2014
  4. Math

    A book dealer bought 100 books for $1250. If she sold 30% of these at $10 each and the rest at $15 each, what was her total profit?

    asked by Confusedperson on July 24, 2017
  1. math

    fruit seller earns a profit of 25% by selling a basket containing 100 oranges whose cost is rs 300 but he gives 1/5 th of it to his brother at cost price and sells the remaining oranges.inorder to earn same profit, at what price

    asked by kiran on August 4, 2017
  2. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?

    asked by Jenn on February 27, 2013
  3. mathematics

    wezi had 40 oranges and he sold 3/4 of them how many oranges did he sell?

    asked by Edward on June 19, 2020
  4. math

    A fruitier bought 144 pineapples at $10 for every six pineapples. Sh sold some of them at $12 for every three and the rest at $6 for every two. If she made a 65% profit, calculate the number of pineapples sold at $12 for every

    asked by kudu on February 6, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.