algebra 2

how would you sold (x^3)^9

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 22
asked by Cass
  1. It would help if you proofread your questions before you posted them. "sold"?

    (x^3)^9 = x^27

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Social Studies

    A class is selling magazines as a fund raiser. Of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. Garrett sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines, and Carlita sold 0.095 of the magazines. Who sold the most?

    asked by HELP! on September 19, 2016
  2. Math

    A class is selling magazines as a fund raiser. Of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. Garrett sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines, and Carlita sold 0.095 of the magazines. Who sold the most?

    asked by HELP! on September 19, 2016
  3. Social Studies

    a class is selling magazines as a fundraiser. of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. garret sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines. carlita sold 0.095 of the magazines. who sold the most

    asked by big black on November 8, 2017
  4. math

    equation pete and tom sold 41cds and tom sold 9more,.how many did pete sold. how do i get the anwser, It isn't clear to me how many Tom sold? IF he sold nine more than Pete then X = # Pete sold X + 9 = # Tom sold X + X + 9 = 41.

    asked by Haydee on August 25, 2006
  5. Math

    Libby sold $60 worth of vegetables at the farmer's market. Jess sold 3/4ths of what Libby sold. Stephanie sold 1/3rd of what Jess sold. How much did they all sell together?

    asked by Anonymous on November 10, 2015
  6. math

    for every 8cds sold, there were 12 dvds sold. a combined total of 70 cds and dvds were sold. how many cds were sold that day? write a proportion to show the relationship and solve it to find the number so cds sold

    asked by dawn on January 25, 2009
  7. PLease Help Math Sets

    The 130 consumers were asked about their buying preferences concerning another product that is sold in the market under three labels. The results were 12 buy only those sold under label A. 24 buy only those sold under label B. 27

    asked by Kal Jay on October 29, 2016
  8. math

    Ez stop fast gas sold 10957 worth of gasoline yesterday. Redular grade sold for 2.30 a gallon and premium grade sold for 2.55 a gallon. If the station sold 420 more regular than premium, how many gallons of regular were sold

    asked by Anonymous on August 12, 2013
  9. Math

    A sandwich shop sells a foot-long grinder for $8 and a calzone for $6. Which equation shows the relationship between the amount of each type of product sold and the total sales, in dollars? A. 14(x + y) = z; x represents calzones

    asked by Dhruv on April 24, 2016
  10. Algebra

    Mountainside Fleece sold 40 neckwarmers. Solid-color neckwarmers sold for $9,90 each and print ones sold for $12,75 each. In all, $421,65 was taken in for the neckwarmers. How many of each type were sold?

    asked by Bob on May 18, 2008
  11. Math 10

    Cashew nuts are sold at 15 per kg. Walnuts are sold at 12 per kg. What quantities of each nut would a store owner put into a 100-kg barrel so that it could be sold for 13.20 per kg?

    asked by Rachal on June 1, 2016

More Similar Questions