math

The price p per kilogram when x kilograms of a certain commodity are demanded given by

p=[{300}/{x+3}]+105 for 0 < x < 100
Find the revenue function.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 41
  1. Hint: Revenue is equal to
    price*number of units sold.

    In the example,
    price = p(x)
    number of units sold = x

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    The demand function for two commodities A and B in a market are given as follows. QA=96-2PA-3PB, QB=30-25PA+0.32Y. Where PA and PB are prices of commodity A and B respectively, and Y is consumers average money income, given PA=#2,

    asked by CUPSON on April 28, 2019
  2. math

    A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts for $4.50 per kilogram. It wants to create 20 kilograms of mixed nuts that will equivalently sell for $5.30 per kilogram. How many kilograms of almonds

    asked by Narendra on May 6, 2013
  3. Math

    A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts for $4.50 per kilogram. It wants to create 20 kilograms of mixed nuts that will equivalently sell for $5.30 per kilogram. How many kilograms of almonds

    asked by Bob on May 6, 2013
  4. math

    t has been discovered in a certain state that the relationship between the number of snow shovels demanded varies linearly with its price. When the price per item was $ 38 ,2200 items were demanded; When the price was $ 49 , 2125

    asked by Irina on October 13, 2014
  5. pre-calculus

    It has been discovered in a certain state that the relationship between the number of snow shovels demanded varies linearly with its price. When the price per item was $ 38 ,2200 items were demanded; When the price was $ 49 , 2125

    asked by irina on October 3, 2014
  6. MATH

    CASHEWS $8.00 PER KILOGRAM AND PECANS $9.00 PER KILOGRAM, HOW MANY KILOGRAMS OF EACH TO MAKE 10 KILOGRAMS THAT COST $8.40

    asked by cathy on October 2, 2011
  7. math

    The demand function for a certain commodity is approximated by: p = 100e-q/2where "q" is the number of units demanded at a price of "p" dollars per unit. If there is no demand for the product, what will its price be(in dollars)?

    asked by tanya on April 3, 2012
  8. Physics

    Kelly is driving a car with a mass of 800 kilograms in a south direction with a speed of 18 meters/second. Dominic is driving a truck with a mass of 1500 kilograms with a velocity of 15 meters/second to the east. They undergo

    asked by Fredrick on March 27, 2013
  9. finite math

    Candy costing 1.25 per kilogram was mixed with candy costing 1.65 per kilogram to produce 10 kilograms of a candy mixture worth 1.40 per kilogram. find how may kilograms of each was used.

    asked by remina on September 28, 2010
  10. Algebra

    Two varieties of herbal tea, one cost $4.00 per kilogram other cost $5.00 per kilogram. How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?

    asked by TinaG on May 24, 2010

More Similar Questions