algebra

Word problems confuse me.
THe owner of a fancy food shoppe wants to mix cashews selling at $8/kg and pecans selling at $7/kg. How many kg of each kind of nuts should be mixted to get 8 kg worth $7.25/kg?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. $8/kg*Xkg + $7kg*Ykg = 7.25/kg*8kg,

    Eq1: 8X + 7Y = 58,

    Eq2: X + Y = 8,
    Multiply Eq2 by -8, add the 2 Eqs and get:
    -Y = -6,
    Y = 6kgs of pecans.

    Substitute 6 for Y in Eq2 :
    X + 6 = 8,
    X = 2 kgs of cashews.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Real Estate

    An owner lists his home and agrees to pay a 6% commission provided he nets $10,000 after paying the commission and the balance of his mortgage, which is $75,000. To the nearest dollar, what should the selling price be to net the

  2. Social Studies

    Which of the following would most likely be in support of the NAFTA Agreement? A. a small, one-store business owner in Mexico B. a corporate owner in Canada looking to expand* C. a factory owner in Mexico looking to cut labor

  3. Math

    An ice cream shop owner wants to find out what new flavor of ice cream he should sell in his shop. Which method would be the BEST way for the owner to do this? A) Determine which flavor is the best selling now. B) Visit all the

  4. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds

  1. math

    How do I solve this? A mixture of nuts has a ratio of 5 parts peanuts to 3 parts cashews. How many ounces of cashews are in a 24 oz mixture? I am thinking 9 oz., but how do you write a problem to solve this

  2. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with

  3. net

    An owner list his home and agrees to pay a 6% commission provided he nets $10,000 after paying the commission and the balance of his mortgage, which is $75,000. To the nearest dollar, what should the selling price be to net the

  4. Math

    A souvenir shop sells about 200 coffee mugs each month for 6$ each. The shop owner estimates that for each $0.50 increase in the price, he will sell about 10 fewer coffee mugs per month. a. How much should the owner charge for

  1. Language Arts

    A girl from town with mighty charm Who had a fancy for shoes and hats. Which dictionary definition BEST applies to the word fancy as it is used in line 29? A) a critical judgment B) a daydream or reverie C) a delight or

  2. HELP non linear equations

    A company mixes peanuts, cashews, and almonds to obtain 22 oz package worth 6.91 dollars. If peanuts, cashews, and almonds cost 18, 45, and 50 cents per oz respectively, and the amount of cashews is equal to the amount of almonds,

  3. Math

    Nima uses 2/3 cup peanuts, 1/2 cup cashews, 3/4 cup pecans, and some raisins in a recipe that makes 2 1/4 cups of trail mix. How many cups of peanuts are there per cup of trail mix?

  4. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

View more similar questions or ask a new question.