MATH

BOB BOUGHT 12 GALLONS OF GAS FOR $33.48. WHAT IS THE UNITED PRICE PER GALLON.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 27
asked by crystal
  1. 33.48/12 = 2.79

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per

    asked by Tori on January 28, 2015
  2. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per

    asked by Victoria on January 29, 2015
  3. Math

    This week Bob puts gas in his truck when the tank was about half empty. Five days later, Bob puts gas again when the tank was about three fourths full. If Bob bought 24 gallons of gas, how many gallons does the tank hold?

    asked by Chim on July 26, 2018
  4. eco

    during2004 the national average gas price rose from $1.50 a gallon to $2.25 a gallon. the government has stated that the high price of gas will remain as it is. discuss how this cost influences your decision to buy a new car.

    asked by tracey on June 26, 2007
  5. Economics

    VERY HARD PLEASE HELP Kristin lives in Alaska. Ben lives in Rhode Island. They each drive a car with a 12-gallon fuel tank. When Kristin fills her empty gas tank in Alaska, she has to pay a federal gasoline tax of $.18 (or 18

    asked by Kesha on March 16, 2015
  6. math

    I bought 16.8 gallons of gas at a cost of $61.47. Estimate the unit price(cost per gallon)

    asked by Lyn on February 5, 2013
  7. Math

    Mia buys 3 gallons of gas that costs d dollars per gallon. Bob buys g gallons of gas that costs $3 per gallon. a) Write an expression for the amount Mia pays for the gas. b) Write an expression for the amount Bob pays for the gas.

    asked by Maria on January 6, 2015
  8. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

    asked by Anna on January 28, 2019
  9. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold? I know

    asked by Sara on July 12, 2013
  10. Math

    How would you do this problem? At the beginning of the year, the price of gasoline is $1.05 per gallon. The price increased $0.05 per gallon each week for the next 5 weeks. The price then decreased $0.07 per gallon for the next 3

    asked by Jillian on August 26, 2008

More Similar Questions