math ( help)

Gli bought 9 cds.some of them cost $12.75, and the rest cost $11.95. the total was $112.35. how many did he buy at each price?

Let E be the expensive, and C the cheaper.

E+C=9
E(12.75) + C (11.95)=112.35

the answer to your math problem is 6 cds for 12.75 and 3 cds for 11.95

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 110

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra1

    juan's band produced a number of CDs to sell at a gig.the batch of CDs cost $170.00 to make and each CD was sold for $2.50 more than it cost to produce.juan gave 2 CDs to his friends,but sold the rest for a total of $198.00.How

    asked by math lover on April 27, 2013
  2. Algerbra 1

    Shane and Kate are preparing to go on long car trips with their families. Shane bought 8 books and 2 CDs for $73.60. Kate bought 3 books and 4 CDs for $69.85. Both totals were withour tax. All of the books were the same price and

    asked by Jessica on February 10, 2011
  3. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

    asked by Faith on April 9, 2014
  4. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

    asked by jazmyn on October 30, 2011
  5. math

    Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A cost $1.90 less than each of the other 2files. B cost $4.20 more than each staple. Find the cost of C

    asked by Gav on September 23, 2011
  6. Brief calculus

    The marginal cost of producing the xth box of CDs is given by 9 − x/(x^2 + 1)^2. The total cost to produce 2 boxes is $1,200. Find the total cost function C(x). I'm getting 9x-(1/(x^2 - 1))+1181.9 but i guess its wrong

    asked by Kyle on November 3, 2013
  7. Math

    At a local music store CDs cost 11.99including tax is the number of CDs purchased proportional to the cost of the CDs

    asked by Dan on October 7, 2016
  8. Math ~CHECK MY WORK~

    You have $60 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11 each, what number of CDs, x, can you buy? Write and solve an inequality. Then explain your answer. My Answer: 11x

    asked by Wendy on January 16, 2014
  9. math

    Evan buys 2 CDs. $1.49 is added to the total price which is the 5% sales tax. What is the cost for each of the CDs?

    asked by Anonymous on January 2, 2015
  10. Economics

    1. The law of diminishing returns implies that at some output level: a) Marginal cost must fall b) Average total cost must diminish c) profit increases d) Marginal cost must rise e) Total cost must fall 2. The vertical distance

    asked by Nathan on September 30, 2013

More Similar Questions