Math

A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What is the cost per worm? At this rate, how much would 26 worms cost?

An 11 ounce bag of candy cost $1.99. What is the cost per ounce, rounded to the nearest cent? What is the cost per pound, rounded to the nearest cent?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. I'll do the first problem. You can do the second. I'll be glad to check it for you.

    2.60/20 = $0.13 per worm

    0.13 * 26 = $3.38 for 26 worms

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. you take 2.60 and take away the decimal pint to make it 260 then you divide 260 by 20 then put the decimal point in the answer as many spaces were in the original number XD
    so it looks like 260/20=13 then it becomes 0.13

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. science HELPPPPPPPPPPP

    Invasive Species Quick Check 1 of 5Items Item 1 Coral and algae demonstrate mutualism, a symbiotic relationship where both organisms benefit. Select the option that is also an example of a mutualistic symbiotic relationship.(1

  2. Science

    Which of the following describes how matter moves between producers, consumers, and decomposers in an ecosystem? one-way flow from producers to consumers to decomposers one-way flow from decomposers to consumers to producer cyclic

  3. Science

    In order to prevent a mass erosion event, like we experienced in 1930's Dust Bowl event, which of the following should farmers do? A.) remove worms, ants, and other organisms that live in the soil B.) Keep the land irrigated C.)

  4. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs

  1. statistics

    While selecting candy for students in his class, Professor Murphy must choose between gummy candy and licorice nibs. Gummy candy packets come in five sizes, while packets of licorice nibs come in four. If he chooses gummy candy,

  2. Math

    For his 13th birthday Adam was allowed to travel down to Sarah's Sporting Goods store to purchase a brand new fishing pole. With great excitement and anticipation, Adam boarded the bus on his own and arrived at Sarah's store.

  3. math

    Fishing hook E is dropped 2.5 times its present depth. where is fishing hook E now? NOTE: FISHING HOOK E is -7.1 is the answer -4.14 or -17.75

  4. Global Studies

    Although fish is the Atlantic provinces' most abundant natural resource, what caused cod fishing to be banned throughout Canada in 2003? a. A disease killed all the cod b. People stopped eating cod c. Gas-powdered fishing boats

  1. Chemistry

    Tube worms that survive near geothermal vents of hydrogen sulfide rely on bacteria living inside them to obtain energy by the oxidation of H2S to SO4^2-. What is the overall change in the oxidation number of sulfur for this

  2. earth science

    which of the following is NOT a major component of soil a)mineral matter b)air c)humus d)earth worms 2) a soils texture is determined by a) mineral composition B)type of humans c)water content d)particle size 3)the main source of

  3. math

    Fishing hook G is let down 2 1/2 times its present depth. where is fishing hook G now? FISHING HOOK G = -6 2/3

  4. science

    Which of the following groups would an animal with an exoskeleton, segmented body, and jointed appendages belong to? A. mollusks B. segmented worms C. cnidarians D. arthropods

You can view more similar questions or ask a new question.