math

Cindy bought 3 pounds of candy for $2.16. At this rate , how much would the candy have cost if she had brought only 2 pounds?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 2.16 / 3 = $0.72 per pound

    How much does 2 pounds cost?

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. google it idk

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    A store sells packages of 48 Snickers bars for $28 per package, and packages of 36 KitKat bars for $22.50 per package. Mrs. Sweettooth bought some packages of Snickers bars and some packages of KitKat bars in this store. She

  2. MATH PLEASE HELP

    Bruce bought four packages of cornbread mix that each weighs x pounds. He also bought a package of biscuit mix that weighs pounds more than one package of cornbread mix. If the total weight of the items that Bruce bought is 31

  3. Math

    5.) Simone owns a candy store and wishes to mix strawberry candy worth $2.48 per pound with chocolate candy worth $3.50 per pound to form 17 pounds of a mixture worth $2.96 per pound. Write and solve a system of linear equations

  4. math

    Natalie bought 1 1/4lb. of candy at $4.20 per pound.How much did Natalie pay for the candy? Is the answer $5.70?

  1. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

  2. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the

  3. Math

    Johns house is 12 miles away from school. He is 2/3 a way from home. How many miles has he walked? A.8 B.16 C.18 D.24 Jill bought a 9-pound bag of cat food for her cats. She has used 4/5 of the bag. How many pounds has she used

  4. math

    Moffett’s Candy Factory makes candy in the shape of cylinders. The net of a cylindrical piece of candy is shown below. two circle with diameter of 4cm each and a rectangle with a lenght of 1.5 cm wha is the total surface area of

  1. word problem

    bought a jumbo box of candy. by the time i got home kids ate 1/4 of candy. Put groceries away and another 1/2 of what was left was eaten. Before dinner ate another 1/6 of what was left. Now there are 10 candies left. How many

  2. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of

  3. Math is better

    Mrs. Long bought 4 types of fruit at the market. ● 2 cantaloupes that each weighed 1.9 pounds ● 6 peaches that each weighed 0.35 pounds ● 4 apples that weighed a total of 1.25 pounds ● 2 pounds of bananas What was the

  4. Algebra 1

    Candy worth $2.45 per pound is mixed with candy worth $2.30 per pound.How much of each kind of candy must be used to have 30 pounds of a mixture worth $2.35 per pound?

You can view more similar questions or ask a new question.