math

if asphalt costs $0.78 per square foot, determine, to the nearest cent, the cost of paving the shaded circular road with center O, an outside radius of 50 feet, and an inner radius of 36 feet.
(the big circle is shaded)

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. A = pi ^ r^2

    A = 3.14 * 50^2
    A = 3.14 * 2500
    A = 7,850 square feet

    Find the area of the smaller circle. Then subtract the smaller area from the larger area. Multiply the difference by $0.78

    I'll be glad to check your answer.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. 2590.33

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math (please help)

    In a blueprint, each square has a side length of ¼ inch. 1 in. : 6 ft Bathroom - 6 squares Bedroom - 20 squares Living Room - 28 squares a. Ceramic tile costs $5 per square foot. How much would it cost to tile the bathroom? $ b.

  2. Calculus

    A farmer wants to build a rectangular pen and then divide it with two interior fences. The total area is to be 2484ft^2. The exterior fence costs $18.00 per foot and the interior fence costs $16.50 per foot. Find the dimensions of

  3. Calculus

    A box is constructed out of two different types of metal. The metal for the top and bottom, which are both square, costs $2 per square foot and the metal for the sides costs $7 per square foot. Find the dimensions that minimize

  4. calculus

    a rectangular box is to have a square base and a volume of 20 ft cubic if the material for the base costs 30 cent per square foot, the material for the sides cost 10 cent per sqaure foot, and the material for the top costs 20

  1. Calculus

    ABC Daycare wants to build a fence to enclose a rectangular playground. The area of the playground is 900 square feet. The fence along three of the sides costs $5 per foot and the fence along the fourth side, which will be made of

  2. Math

    A trash company is designing an​ open-top, rectangular container that will have a volume of 135 ft^3.The cost of making the bottom of the container is​ $5 per square​ foot, and the cost of the sides is​ $4 per square foot.

  3. Math

    The perfect paving company charges $10 per square foot to install interlocking paving stones, as well as a $40 delivery fee. Determine the greatest area andrew can pave for $3500.

  4. math

    A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredth of a cent. I multiplied 6x4=24 then did 2.99/24=.1245833 then since needed to round to the nearest

  1. Math (Area of Shapes)

    Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 cents per square foot, and that sauce and cheese when spread out on a pizza have a combined cost of 60 cents per square foot. Let's say sauce and cheese are always spread out

  2. Math

    I want to fence in a square vegetable patch. The fencing for the east and west sides costs $5 per foot, and the fencing for the north and south sides costs only $4 per foot. Find the total cost of the fencing as a function of the

  3. math

    New streetlights will be installed along a section of the highway. The posts for the streetlights will be 7.5 m tall and made of aluminum. The city can choose to buy the posts shaped like cylinders or the posts shaped like

  4. calculus

    A box is contructed out of two different types of metal. The metal for the top and bottom, which are both square, costs $5 per square foot and the metal for the sides costs $2 per square foot. Find the dimensions that minimize

You can view more similar questions or ask a new question.