math

Laura want to purchase 4 shirts and 3 hat the cost of each shirt at Wm is$15.20.the cost of the hat at Wm is $5.200 the cost of the same shirt at Sm is 5 percent more than the cost at Wm the cost of the same hat at Sm is 2 percent more than the cost at Wm what is the amount Laura save by buying at Wm? show work to haw you solved it please

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 4 * 15.20 = 60.80 cost of shirts at Wm

    1.05 * 60.80 = 63.84 cost of shirts at Sm

    3 * 5.20 = 15.60 cost of hats at Wm

    1.02 * 15.60 = 15.91 cost of hats at SM

    Take it from there.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The two companies, Shirt Box and Just Tees, are represented by this system of equations where x is the

  2. Algebra

    During halftime of a basketball game a slingshot launches t shirts at the crowd. A T-shirt is launched from a height of 4 feet with an initial upward velocity of 88 feet per second. The T-shirt is caught 45 feet above the court.

  3. math

    Each student in Ms. Clark’s class is decorating a shirt for a school program. There are 25 students in the class. Ms. Clark already has 3 shirts. She will buy shirts in packages of 6 shirts. She cannot buy part of a package.

  4. math

    A golfer has 12 golf shirts in his closet. Suppose 9 of these shirts are white and the others blue. He gets dressed in the dark, so he just grabs a shirt and puts it on. He plays golf two days in a row and does not do laundry.

  1. Math

    The drama club sold shirts and caps to raise money for the new stage equipment the club sold each shirt for $20. The club made a profit of $4 for each shirt sold. The drama club sold a total of $480 worth of shirts. How much

  2. Social Studies

    I'm very confused, please help! Maria goes on a shopping trip to get ready for her vacation. She loads her cart with a bathing suit for $15.00, a sun hat for $8.00, magazines for $8.00, and a beach towel for $7.00. When she gets

  3. business

    Suppose that Paulie and Vinny each can produce ice cream or t-shirts. it shows the quantity of each good that Paulie and Vinny each can produce in one hour, respectively, if they devote all of their time and effort into making the

  4. profit and loss

    mr.doshi instead of marking up the cost price by 10% discounted the cost price by 10% and prepared the price tag of a shirt. A discount of 5% is applicable to the list price. because of the mistake the company earned rs. 76 less

  1. supply chain

    Suppose that a manufacturer of men's shirts can produce a dress shirt in its Houston, Texas, plant for $8 per shirt (including the cost of raw materials). Chicago is a major market for 100,000 shirts per year. The shirt is priced

  2. Math

    The power goes out as Sandra is trying to get dressed. If she has 4 white t-shirts and 10 colored t-shirts in her drawer, is it likely that she will pick a colored t-shirt in the dark? What is the probability that she will pick a

  3. Math

    A department store sold 63 shirts one day. All short-sleeved shirts cost $15.00 each and all long-sleeved shirts cost $22.00 each. Total receipts for the day were $1,134.00 . How many of each kind of shirt were sold?

  4. Math

    A pair of pants costs twice as much as a shirt. The total cost of 1 1 pair of pants and 1 1 shirt is $18 $18 . If s represents the cost of 1 1 shirt, which equation could you use to find the cost of 1 1 shirt?

You can view more similar questions or ask a new question.