Business

Does anyone know where I can find the profits/revenue of each brand under GM. I look at the GM site, but it gave me finanical statement of overall revenue of its company. What I need is the profit for like Buick, Saturn, Pontiac...seperatly.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. That'll be hard information to find. If you can't find any of this from looking at wikipedia or google searching, i suggest you talk to your teacher about it.

    Try talking to him and saying, "I mean I understand why these big companies wouldn't want the public viewing their financial information. I mean, if you started a business would you like your competitors to know how much you're making?"

    I don't know but those kind of responses usually work with me and my business teachers.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. college algebra

    Demand Equation: The price p, in dollars, and the quantity x sold of a certain product obey the demand equation x = -5p + 100, 0 (less than or equal to) p (less than or equal to) 20 a.) Express the revenue R as a funtion of x. b.)

  2. Business calc

    A total revenue function is given by R(x) = 1000(x^2 - 0.1x)^1/2 , where R(x) is the total revenue, in thousands of dollars, from the sale of x items. Find the rate at which total revenue is changing when 20 items have been sold.

  3. Math

    Regina buys eggs at the local supermarket. They are sold in different quantities and at different prices. The quantities and prices are shown. Brand A: 6 eggs $1.77 Brand B: 12 eggs $3.75 Brand C: 18 eggs $5.24 Brand D: 24 eggs

  4. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate? A. 16 grams of fat pre serving B. 8 grams of fat per serving C. 4 grams of fat per serving D. 3 grams of fat per serving 2. A 16-fluid

  1. Math Help!

    1.) Solve the system by graphing. You may use paper or a calculator. 2x - y = 8 x + 3y = 11 2.) The revenue for a certain brand of toothpaste is y = 2.5x where 'x' is the number of tubes of toothpaste sold and 'y' is the total

  2. math

    How much more do you spend by purchasing luxury items from the table below? item cost name brand jeans $35.95 store brand jeans $19.95 store brand sneakers $15.98 name brand sneakers $34.65 store brand shirt $9.40 name brand shirt

  3. hannah

    q = 1400e^(−0.03p) (a) Write revenue, R, as a function of price. R(p) = (b) Find the marginal revenue. R′(p) =

  4. Civics ASAP PLZ =:)

    Sarah opened a shoe shop in Los Angeles, California to sell the shoes she designs. Which of the following statements is an example of cultural diffusion related to Sarah's business? First-year profits for Sarah's Shoe Shop were 50

  1. Calculus

    BoxedNGone truck rentals calculates that its price function is p(x)=160-2x,where p is the price (in dollars) at which exactly x trucks will be rented per day. Find the number of trucks that BoxedNGone should rent and the price it

  2. marketing

    Binomial probability distributions are used in business, science, engineering, and other fields. Suppose you work for a marketing agency and have to create a television ad for Brand A toothpaste. The toothpaste manufacturer claims

  3. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy? You must prove your answer.

  4. math

    Suppose the revenue from producing (and selling) x units of product is given by R(x)=7x-0.01x^2 dollars. A)find the marginal revenue at a production level of 25. B)find the production levels where the revenue is $600.

You can view more similar questions or ask a new question.