Math

Herman Company has three products in its ending inventory. Specific per unit data for each of the products are as follows:

Product1 product2 product3
cost $20 $90 $50
replacement
cost 18 85 40
selling price 40 120 70
disposal costs 6 40 10
normal profit
margin 5 30 12

What unit values should Herman use for each of its products when applying the LCM rule to ending inventory?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 378
  1. hkvjh

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Business

    Thomas Kratzer is the purchasing manager for the headquarters of a large insurance company chain with a central inventory operation. Thomas’s fastest moving inventory item has a demand of 6000 units per year. The cost of each

  2. MATH

    Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory. Compute the cost of the

  3. math

    The table shows the average production data for three products over the last month. The difference between the costs and the sale price is the company profit for one unit. If a new production method allows the labor costs of

  4. Accounting

    The Major Issue in inventory accounting is: A. determining whether to take inventory using cycle counts as opposed to counting all inventory only at the end of the year. B. deciding whether to maintain records on a periodic or

  1. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 717 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by Picture.) Selected data for

  2. accounting

    using the following information, calculate inventory turnover ratio, the average days in inventory, and the gross profit ratio for Howard Company for the year ended december 31, 2011( round to two decimal places) sales $225,00

  3. Accounting

    Use the following information to complete the partial worksheet for Bill’s Company. Record the appropriate adjusting entries using the data below and extend the balances over to the adjusted trial balance columns. Merchandise

  4. business

    At the end of January, Mineral Labs had inventory of 725 units, which cost $10 per unit to produce. During February the company produced 650 units at a cost of $14 per unit. If the firm sold 1,000 units in February, what was the

  1. Accounting

    For the current year ending April 30, Hal Company expects fixed costs of $60,000, a unit variable cost of $70, and a unit selling price of $105.

  2. Accounting

    In its first month of operations, Giffin Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 260 units at $5, (2) 360 units at $7, and (3) 460 units at $8. Assuming there are 160 units on hand at the end of

  3. ACC

    A reason why absorption costing income statements are sometimes difficult for the manager to interpret is that: A)they omit variable expenses entirely in computing net operating income. B)they shift portions of fixed manufacturing

  4. Accounting

    Krollon Company uses the FIFO method in its process costing system. The following data are for the most recent month of operations in one of the company’s processing departments: According to the company’s costing system, the

You can view more similar questions or ask a new question.