economics

What would happen to unit sales and total revenue for this textbook if the publisher reduced its price?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 235
  1. Why did you post just part of this problem?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    1. Use the table below to predict what would happen if airlines and baseball stadiums priced all seats the same instead of using variable-pricing. What would happen to the number of tickets sold? What would happen to the total

  2. algebra

    We did not find results for: suppose a company manufactures MP3 players and sell them to retailers for $98 each. it has a fixed cost of $262,500 related to the production of the MP3 players and the cost per unit is $23 what is the

  3. Survey of Calculus

    A total revenue function is given by R(x) = 1000(x^2 - 0.1x)^1/2 , where R(x) is the total revenue, in thousands of dollars, from the sale of x items. Find the rate at which total revenue is changing when 20 items have been sold.

  4. math

    Suppose the cost function associated with a product is C(x) = cx + F dollars and the revenue function is R(x) = sx, where c denotes the unit cost of production, s the unit selling price, F the fixed cost incurred by the firm, and

  1. Economics

    I think I get this but could use some guidance to make sure, I am having problems with 2e). 1)In an article about the financial problems of USA Today, Newsweek, reported that the paper was losing about $20 million a year. A Wall

  2. economics

    . Predicting Consequences Use the table below to predict what would happen if airlines and baseball stadiums priced all seats the same instead of using variable pricing. What would happen to the number of tickets sold? What would

  3. Math

    The monthly revenue R (in thousands of dollars) from the sales of a digital picture frame is approximated by R(p) = −10p^2 + 1480p, where p is the price per unit (in dollars). a) Find the unit price that will yield a maximum

  4. Financial Management

    The group product manager for ointments at American Therapeutic Corporation was reviewing price and promotion alternatives for two products: Rash-Away and Red-Away. Both products were designed to reduce skin irritation, but

  1. business math

    A local Barnes and Noble paid a $79.44 net price for each calculus textbook. The publisher offered a 20% trade discount. What was the publisher’s list price?

  2. Finite Math

    A Specialty shop owner used a revenue function and a cost-volume function to analyze his monthly sales. one month he found that with a sales volume of 1465 items he had revenues of $32,962.50 and a total cost of $26,405.50.

  3. College Algebra (Urgent)

    The demand equation for a product is p = 60 – 0.0004x, where p is the price per unit and x is the number of units sold. The total revenue for selling x units is shown below. Revenue = xp = x(40 – 0.0004x) How many units must

  4. Math

    The monthly revenue R (in thousands of dollars) from the sales of a digital picture frame is approximated by R(p) = −10p^2 + 1480p, where p is the price per unit (in dollars). a) Find the unit price that will yield a maximum

You can view more similar questions or ask a new question.