algebra

Suzie’s flower shop estimates that supplies costs for one month will be given by the polynomial 2x2 + 14x – 9. She estimates that utilities costs for one month is given by 12x – 3. Find and simplify an expression that would estimate Suzie’s total costs for one month.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 167
  1. (2X^2 + 14X -9) + (12 - 3),
    2X^2 + 26X - 12,
    2(X^2 + 13X -6).

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    When Burton Cummings graduated with honors from the Canadian Trucking Academy, his father gave him a $350,000 tractor-trailer rig. Recently, Burton was boasting to some fellow truckers that his revenues were typically $25,000 per

  2. Math

    Suzie drove her gravity-powered car in a race. Her winning time on the 325-meter course was 53.2 seconds. Which average speed, in meters per second, is closest to Suzie's average speed during the race? A 0.164 m/s B 6.11 m/s C

  3. math

    A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy? THIS IS AN EQUATION

  4. finance

    Calculating break-even. Jasmine Gonzales, administrative director of Small Imaging Center, has been asked by the practice members to see if it is feasible to add more staff to support the practice’s mammography service, which

  1. Math

    A souvenir shop sells about 200 coffee mugs each month for 6$ each. The shop owner estimates that for each $0.50 increase in the price, he will sell about 10 fewer coffee mugs per month. a. How much should the owner charge for

  2. Math

    Can I get some help with this question please? Calculating break-even. Jasmine Gonzales, administrative director of Small Imaging Center, has been asked by the practice members to see if it is feasible to add more staff to support

  3. Math

    Christine's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Christine $5.85 per pound, and type B coffee costs $4.40 per pound. This month, Christine made 174 pounds of the blend, for a

  4. Gr10 Math

    Charlene is looking into cell phone plans. Cell plus gives unlimited minutes for $50/month.A1 Cell offers a $40 monthly fee, plus 5¢/min for any time over 300min oer month. a)Define two variables and write a linear equation to

  1. acct

    The Supplies account had a balance of $4,800 at the beginning of the month and $6,400 at the end of the month. The cost of supplies purchased during the month was $15,600. Calculate the cost of supplies used during the month. The

  2. Economics

    When Burton Cummings graduated with honors from the Canadian Trucking Academy, his father gave him a $350,000 tractor-trailer rig. Recently, Burton was boasting to some fellow truckers that his revenues were typically $25,000 per

  3. ACCOUNTING CONFUSED!! HELP

    Andy Wright,D.D.S., opened a dental practice on January 1, 2008. During the first month of operations the following transactions occurred. 1. Performed services for patients who had dental plan insurance. At January 31, $875 of

  4. Healthcare finance

    You are considering starting a walk-in clinic. Your financial projections for the first year of operations are as follows: Revenues (10,000 visits) $400,000 Wages and benefits 220,000 Rent 5,000 Depreciation 30,000 Utilities 2,500

You can view more similar questions or ask a new question.