math

would a banana way a gram or a kilogram?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 105
  1. 1 kg = 1000 g

    http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_weight_of_a_banana_in_grams

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. How much does one banana weight

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. chemistry

    calculate the number of gram of Al2S3 which can be prepared by the reaction of 20 gram of Al and 30 gram of sulpher . how much the non limiting reactant is in excess?

  2. physics

    Emily holds a banana of mass m over the edge of a bridge of height h. She drops the banana and it falls to the river below. Use conservation of energy to find the speed of the banana just before hitting the water.Express your

  3. Physics

    A monkey throws a banana horizontally from the top of a tree. The banana hits the ground 3.03 seconds later and lands d = 30.9 meters from the base of the tree. 1. What was the resultant velocity of the banana as it hit the

  4. algebra

    a banana peel weighs 1/8 the total weight of a banana. if an unpeeled banana balances a peeled banana of the same weight plus 7/8 of an ounce, how much does the banana weight with the peel?

  1. Third Grade Math

    About how much does a button weigh? 1 gram 100 grams 1 kilogram 10 kilograms Thanks!

  2. MATH

    The price of fish is £6.40 per kilogram, what is the cost of 1 kilogram (500g)?

  3. Algebra

    In a recent survey of middle school students about pizza toppings, it was found that 25 students like pepperoni pizza, 31 like banana peppers pizza, and 5 liked both pepperoni and banana peppers on their pizza. If 65 students were

  4. Physics

    A large calorie (Cal) is the amount of heat needed to change the temperature of one __________ of water by one degree Celsius. Is it gram or kilogram?

  1. Math

    How would you number this column from least to greatest? Ounce, gram, ton, pound, milligram, kilogram, metric ton

  2. Physics

    What is the momentum of a 1.5 × 103 kilogram van that is moving at a velocity of 32 meters/second? A. 46.9 kilogram meters/second B. 4.7 × 103 kilogram meters/second C. 4.85 × 102 kilogram meters/second D. 4.85 × 104 kilogram

  3. Algebra

    A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of the mixture for 8.50$ per kilogram. How many kilograms of cashews were in the mixture? I have to find 2

  4. Business Math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were

You can view more similar questions or ask a new question.