math

five students make the following guesses on the number of jelly beans in a jar: 72, 78, 68, 60 and 84. the guesses were off by 14, 2, 4, 6 and 10 (not in order). how many jelly beans are in the jar?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 74

    1. 👍
    2. 👎
  2. how did you get 74?

    1. 👍
    2. 👎
  3. You get it but adding 72,78,68,60,84 and get 362 and divide it but 5 people and you get 72 then add the reminder and that 74. Hope that help.

    1. 👍
    2. 👎
  4. I think they are right

    1. 👍
    2. 👎
  5. It is 74

    1. 👍
    2. 👎
  6. The I'm The The The The The The

    1. 👍
    2. 👎
  7. 74

    1. 👍
    2. 👎
  8. It is 74 just like everyone says

    1. 👍
    2. 👎
  9. Why do you have to add the remainder?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    mr. lee had a bag of red beans and a bag of black beans. 20% of the total number of beans were black, and there were 180 ounces more red beans than black beans. he transferred some red beans to the bag containing black beans, so

  2. math

    Mrs. Morton has a special reward system for her class. When all her students behave well, she rewards them by putting 333 marbles into a marble jar. When the jar has 100100100 marbles or more, the class has a party. Right now, the

  3. math

    Results of a survey of fifty students indicate that 30 like red jelly beans, 29 like green jelly beans, and 17 like both red and green jelly beans. How many of the students surveyed like no green jelly beans?

  4. Math

    Typically, 10% of students make a D on their tests, 60% make a C on their test, and 30% make an A. Mrs. Smith uses a random-number table to find the experimental probability that of 5 students', at least 3 will make a C. The digit

  1. maths

    At the party Jade ate less than four jelly beans. Nicole ate twice as many jelly beans as Jade. Kahlee had twice as many as Nicole. Chris had two more than kahlee. Chris ate ten jelly beans. How many jelly beans were eaten at the

  2. Math-CHECK ANSWERS

    hi please check these math answers! 13. If 4 out of 20 people like red jelly beans, what percent of the people do not like red jelly beans? A.5% B.20% C.80%(I PICK THIS) D.90% 14. Sally is photocopying a picture. The original

  3. language

    Which sentence uses a comma to separate two independent clauses?(1 point) A. AJ likes butter, and jelly on toast. B. I need carrots, beans, and potatoes. C. It's a great day to fly a kite because it's warm, and sunny. D. Stu likes

  4. Math

    Assume a box contains three red jelly beans and two green ones. We consider the event that a red bean is drawn. Suppose I pick a jelly bean from the box without looking. I record the color but do not put the bean back in the box.

  1. probability and counting

    (1 pt) A box contains 25 yellow, 28 green and 38 red jelly beans. If 13 jelly beans are selected at random, what is the probability that: a) 5 are yellow? b) 5 are yellow and 7 are green? c) At least one is yellow?

  2. algebra

    Which jar of peanut butter is the best buy? How do I calculate this? A.18 oz jar for $1.69 B.30 oz jar for $2.59 C.32 oz jar for $2.89 D.24 oz jar for $2.09

  3. Fractions

    Juan ate 1/3 of the jellybeans. Maria then ate 3/4 of the remaining jelly beans, which left 10 jelly beans. How many jelly beans were there to begin with?

  4. mathmatics

    A store is having a sale on jelly beans and almonds. For 3 pounds of jelly beans and 5 pounds of almonds, the total cost is $25. For 12 pounds of jelly beans and 2 pounds of almonds, the total cost is $37. Find the cost for each

You can view more similar questions or ask a new question.