Math

Three boxes are labeled peaches, apples, and peaches & apples. Each box is labeled incorrectly. You may select only one piece of fruit from one box. How can you do this so that you can label the boxes correctly?


Three boxes are labeled peaches, apples, and peaches & apples. Each box is labeled incorrectly. You may select only one piece of fruit from one box. How can you do this so that you can label the boxes correctly?

Note that each label is incorrect.
So, you know apples is NOT apples, but either peaches, or peaches and apples, and so on.

So, why not select the peaches and apple box. Draw the fruit. If it is a peach, then you know the peach box is apple, or apple/peach.
labeled really is
apple/peach peach
peach apple or apple/peach
apple hmmm, cant be peach, or apple, so it is apple/peach

Try this for different combos, it works.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 71
asked by Haley
  1. 7:15

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Karen

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    three boxes are in a room. You know that one contains apples, one centains oranges, and one contains a mixture of apples and oranges, but you don't know the contents of the specific boxes. The boxes are labeled "apples","oranges",

    asked by Audrey on August 20, 2011
  2. math

    3 boxes are in a room. You know that one contains apples, one contains oranges, and one contains both apples and oranges, nut you don't know the contents of the specific boxes. The boxes are labeled, "apples," "oranges," and

    asked by Audrey on August 21, 2011
  3. Math

    You've got a bucket labeled Apples, and a bucket labeled Oranges, and a bucket labeled Apples and Oranges. You know they're all incorrectly labeled. How many pieces of fruit do you need to pull out, and from which buckets, before

    asked by Chase on February 19, 2009
  4. Math -- repost for Diana

    Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $9.75. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $5.75. How much are apples and peaches?

    asked by Writeacher on April 9, 2018
  5. Economics (& Public Policy)

    I'm an idiot, but please let me know where to begin here. This is a distance learning course, and I CANNOT contact the professor, and cannot make sense of it in the textbook. If someone can please look at this and let me know

    asked by KP on March 22, 2007
  6. math

    Three boxes of fruit are labeled Apples, Oranges, and Apples and Oranges. Each label is wrong. By selecting just one fruit from just one box, how can you determine the correct labeling of the boxes?

    asked by emma on May 9, 2013
  7. math

    marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?

    asked by Lucy on November 18, 2009
  8. Difficult math 2

    At the market, 0.2 of the pieces of fruit are peaches, 0.25 is apples, 0.05 is lemons, 0.1 is cherries, 0.2 is grapes, and 0.15 is plums. There are also 8 pineapples and 4 mangos. How many peaches are for sale at the market? How

    asked by XXX on November 17, 2016
  9. Math

    At the market, 0.2 of the pieces of fruit are peaches, 0.25 is apples, 0.05 is lemons, 0.1 is cherries, 0.2 is grapes, and 0.15 is plums. There are also 8 pineapples and 4 mangos. How many peaches are for sale at the market? How

    asked by David on November 12, 2016
  10. matrix products

    The table shows the market prices per pound that a trucker can get for his load of fruit in three cities: San Francisco, Las Vegas and Los Angeles. S.F L.V L.A PEACHES $0.50 $0.60 $0.40 APPLES $0.40 $0.80 $0.50 The trucker has a

    asked by voytek on May 3, 2012

More Similar Questions