science

What edible items could be used to make a marsh?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Do you mean what edible plants are found in a marsh? For instance, one common marsh plant is the cattail.

    http://www.edibleplants.com/month/cattail.htm

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Language Arts

    Use this paragraph to answer the question. Seaweed is used in most ice creams as a thickening agent. The food additive, carrageenan, is made from edible seaweeds and is often listed on the labels of ice cream and other products.

  2. math

    Suppose the cost of producing x items is given by C(x)=1000-x^3, and the revenue made on the sale of x-items is R(x)=100x-10x^2. Find the number of items which serves as a break-even point.

  3. stats

    Three firms carry inventories that differ in size. Firm A's inventory contains 2000 items, firm B's inventory contains 5000 items, and firm C's inventory contains 10,000 items. The population standard deviation for the cost of the

  4. algebra

    The total cost (in dollars) for a company to manufacture and sell x items per week is C=50x+40 whereas the revenue brought in by selling all x items is R=68x−0.3x^2. How many items must be sold to obtain a weekly profit of $200?

  1. psychology

    Now imagine that you are conducting research on the length of time it takes customers to select items in a grocery store. Assume that your hypothesis is that people will spend more time deciding on more expensive items than on

  2. science

    I am to make an edible cell. It can be either a plant or animal cell. I was wondering if anyone had some unique ideas. I know that some of my classmates are making it out of cake, while others are using jello and candy. Can I have

  3. College Algebra

    A manufacturing company finds that they can sell 375 items at $2.50 per item and 225 items at $3.50 per item. If the relationship between the number of items sold x and the price per item p is a linear one: Find a formula that

  4. Math

    The total cost (in dollars) for a company to manufacture and sell x items per week is C(x)=70x+400. If the revenue brought in by selling all x items is R(x)=90x−0.05x^2, find the weekly profit. How much profit will be made by

  1. Math

    A manufacturing company finds that they can sell 300 items at $3.50 per item and 500 items at $ 1.50 $1.50 per item. If the relationship between the number of items sold x x and the price per item p p is a linear one: Find a

  2. Math

    Mrs. Jacobson wants to order toy instruments to give as prizes to her music students. The table shows the prices for various order sizes. Whistles 25 items=$21.25 50 items=$36.00 80 items=$60.00 Kazoos 25 items=$10.0 50

  3. Math

    A hardware store will deliver up to 6 items for a $25 delivery charge. There is a charge of $4 for each additional item to be delivered. a. Write a piecewise function for the cost of having x items delivered. b. What is the charge

  4. Algebra

    The Library of Congressin Washington, D.C. is the largest library in the world. It contains nearly 125 million items. The library adds about 10,000 items to its collection daily. How many days will it take the library to reach

You can view more similar questions or ask a new question.