math

if a school has a hot-dog special for lunch. there are 18 classrooms and there are 28 students in each class. estimate to the nearest ten to find out about how many hot dogs does the school need to order?


Wouldn't it be 20 x 30?


This looks like a very rough estimate. How big are the students? I like your estimate, Bobpursley.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Health

    What is the best definition of a friendship 1:a long term connection with someone 2:a special relationship between people who enjoy being together 3:a special relationship between people who are the same age 4:a special

  2. Math

    13. The total was $29.00 after adding a $4.00 tip to the bill for a family of five, each of whom ordered a hot dog. What was the price of a hot dog? (1 point) 4 – 5x = 29; $5.00 4 + 5x = 29; $5.00* 29 – 5x = 4; $5.00 5x = 29 =

  3. algebra

    the total was 29.00 after adding a 4,00 tip to the bill for a family of five, each of whom ordered a hot dog. what was the price of a hot dog?

  4. maths: Lowest common multiple

    Hot dogs are sold in packages of 12 while hot dog buns are sold in packages of 8. Help me! Don't know what to do! (a) How many packs of each should you buy to have the same number of hot dogs and hot dog buns? (b) How many hot

  1. MATH

    You have $110 IN YOUR lunch account and plan to spend $2.75 each school day. a) Write and graph a linear equation that represents the balance in your lunch account (i just need help making an equation for this problem) b) How many

  2. Math

    The total was $29.00 after adding a $4.00 tip to the bill for a family of five, each of whom ordered a hot dog. What was the price of a hot dog? a. 4-5x=29; $5.00 b. 4+5x=29; $5.00 c. 29-5x=4; $5.00 d. 5x=29=4; $5.00 Help

  3. Math

    You want to find out what the favorite hot lunch in the school cafeteria is among the high school students. At an assembly for the whole school, you decide to survey all students who are sitting on the end of their rows in the

  4. English

    1. Lunch is on me. 2. What do you mean by "lunch is on me"? 3. I mean I will pay for the lunch. 4. Thanks a lot. I really enjoyed the lunch. Then ice cream is on me. ------------------------ In #3, why is 'the lunch' used? In #4,

  1. Math

    13. The total was $29.00 after adding a $4.00 tip to the bill for a family of five, each of whom ordered a hot dog. What was the price of a hot dog?

  2. math

    They are five apple slices in each school lunch. If 35 students buy a school lunch, hoe many apple slices are there ? Write an equation for this problem.

  3. math

    Mr. Kelly bought 8 dozen hot dogs for the third grade picnic. His pet dog broke into the groceries and ate 14 dogs. If each picnic guest eats one hot dog, how many people can still have a hot dog?

  4. algebra

    the total was 29.00 after adding a 4,00 tip to the bill for a family of five, each of whom ordered a hot dog. what was the price of a hot dog? A. 4-5x=29;$5.00 B. 4+5x=29;$5.00 C. 29-5x=4;$5.00 D. 5x=29=4;$5.00

You can view more similar questions or ask a new question.