math 12

A manufacturer of cereal finds that the masses of cereal in a company's 200-g package are normally distributed with a mean of 200g and a standard deviation of 16.3g
a) What proportion of these boxes contain between 183.7g and 216.3g of cereal?
b) What is the probability that a box selected at random contains more than 216.3g of cereal?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Z = (score-mean)/SD

    Find table in the back of your statistics text labeled something like "areas under normal distribution" to find the proportions related to these Z scores.

    1. 👍
    2. 👎
  2. a manufacturer of cereal finds that the masses of cereal in the company's 200-g packages are normally distributed with a mean of 200 g and a standard deviation of 16.3 g

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  2. math

    An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?

  3. Algebra 2 check my last answer?!

    A supermarket finds that the number of boxes of a new cereal sold increases each week. In the first week, only 16 boxes of the cereal were sold. In the next week, 33 boxes of the cereal were sold and in the third week 50 boxes of

  4. mathematics

    according to a manufacturer, the average weight of a cereal box they produced is 20 ounces with a standard deviation of 0.5 ounce. a) if a random sample of 1000 boxes are selected, what is the probability that the weight is less

  1. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax

  2. geometry

    A cereal box has a length of 8 inches, a width of 1.75 inches, and a height of 12.125 inches? How much cereal will the box hold? Explain your method to your solution. Help please!!

  3. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of

  4. science

    Examine the situation. Lloyd is studying the effect of breakfast cereal on the health of rats. He suspects that the cereal may be unhealthy. He feeds rats various amounts of breakfast cereal over a six-week period. He weighs the

  1. Math

    A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?

  2. math

    A nutrition center sells haelth food to mountain climbing teams. The trailblazer mix package contains 1 pound of corn cereal mixed with 4 pounds of wheat cereal.The frontier mix package contains 2 pounds of corn cereal mixed with

  3. math

    A cereal company finds that the number of people who will buy one of its products in the first month that it is introduced is linearly related to the amount of money it spends on advertising. If it spends $40,000 on advertising

  4. english help please!!

    Which of the following is an example of a run-on sentence? She likes her cereal with no milk at all. I like my cereal with lots of milk. Most people eat cereal, it’s healthy. When they eat it, they use milk. is it c

You can view more similar questions or ask a new question.