math (unit rate)

how would i get the answer to this problem-$1.60 for 8 rolls?


I think you are asking how much it would be for 1 roll.

If it is $1.60 for 8 rolls, you need to divide this my 8 to get the price for 1 roll.


5y6y67

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Career planning

    Which of the following is an effective first reaction to a problem . A. Asking questions to help you understand the problem B. Deciding on a solution as quickly as possiable C. Finding someone else to handle the problem D.

  2. Math

    Meiling and Jackie are playing a game of chance with a six-sided number cube. The sides of the cube are numbered 1 to 6. Meiling scores a point each time she rolls a number greater than 4. Which would give Jackie an ,begin

  3. physics

    A steel ball rolls with constant velocity across a tabletop 0.950m high. IT rolls off and hits the ground +0.352m horizontally from the edge of the table. How fast was the ball rolling?

  4. probability

    Consider n independent rolls of a k-sided fair die with k≥2: the sides of the die are labelled 1,2,…,k and each side has probability 1/k of facing up after a roll. Let the random variable Xi denote the number of rolls that

  1. Math

    A printer has 15 rolls of newsprint in a warehouse. What fractional total will remain (in lowest terms) after 10 rolls are used?

  2. probability

    Problem 3: Checking the Markov property For each one of the following definitions of the state Xk at time k (for k=1,2,…), determine whether the Markov property is satisfied by the sequence X1,X2,…. A fair six-sided die (with

  3. Math work

    Sam makes some read rolls. He gives 2/5 of the bread rolls to his neighbor and 4/9 of the remainder to his cousin. He has 15 bread rolls left. How many bread rolls does Sam make?

  4. math

    A printer has 15 rolls of newsprint in the warehouse. What fraction of this total will remain if 6 rolls are used?

  1. math

    1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Phillip could buy so that there are no leftover hot dogs or buns? Hot dogs 4 Hot dog buns 5 2. Hamburger

  2. Math

    Calculate the probability that 200 rolls of two dice rolls will include a) more than 30 sums of 5 b) between 30 and 40, inclusive, sums of 5

  3. probability and statistics

    Roll a fair six-sided die until you roll a number that is less than one of your previous rolls. To three decimal places, what is the expected value of the number of rolls made?

  4. Probability

    The newest invention of the 6.041x staff is a three-sided die. On any roll of this die, the result is 1 with probability 1/2, 2 with probability 1/4, and 3 with probability 1/4. Consider a sequence of six independent rolls of this

You can view more similar questions or ask a new question.