Cost accounting

The company is planning to sell product z for $10 a unit. Variable costs are $6 a unit and fixed cost are $100,000. What must total sales be to break even?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 177
asked by joyce

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include one-time fixed costs (editing) and variable costs (printing). One time fixed cost will total $76,322. The variable costs will be $10

    asked by Billy on October 28, 2011
  2. Math

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 2,000 units in 2005. The selling price will be $5 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total

    asked by Jamie on February 10, 2012
  3. Algebra

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 4,500 units in 2005. The selling price will be $2 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total

    asked by Rick on February 19, 2012
  4. accounting

    Mendez Company currently produces and sells 20,000 units of product at a selling price of $10. The product has variable costs of $4 per unit and fixed costs of $50,000. The company currently earns a total contribution margin of?

    asked by Anonymous on March 26, 2012
  5. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

    asked by denise on June 3, 2010
  6. cost accounting

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 10 Fixed manufacturing overhead

    asked by carol on October 14, 2011
  7. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

    asked by DIANE on January 28, 2013
  8. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

    asked by DIANE on January 26, 2013
  9. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

    asked by Jhoan on April 16, 2014
  10. Accounting

    Montana Company produces basketballs. It incurred the following costs during the year. Direct materials: $14,032 Direct Labor: $25,706 Fixed manufacturing overhead: $9,698 Variable manufacturing overhead: $32,164 Selling Costs:

    asked by Joy on November 1, 2013

More Similar Questions