Math

If one apple and two pears cost $1.55 and two apples and two pears cost $2.30, how much does one apple cost?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 116
asked by Prince
  1. $2.30 - $1.55 = ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG
  2. How do I know that is the price of the apple instead of the pear???

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Prince
  3. OOOOkkay! Now I got it! The amount of pears stayed the same. Thanks!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Prince

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  2. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Jessica on November 15, 2006
  3. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the

    asked by Margie on November 13, 2006
  4. economics

    apples cost £2 and pears cost £4. For John the marginal Utility (MU) of the last apple consumed was 4 and MU of pears was 12. For Paul MU of last apple was 3 and MU of last pear was 6. Which person is not maximising utility and

    asked by remy on November 8, 2009
  5. math

    If 9 apples plus 4 pears cost $2.6 and if 4 pears pluse 9 apples cost $1.90 what does each apple and pear cost

    asked by art on April 30, 2014
  6. algebra

    Four pears and two apples cost $1.96. Three apples and three pears cost $2.10. Find the cost of 1 apple and 1 pear.

    asked by brooke on January 24, 2010
  7. math

    3 apples plus 2 pears cost .78 but 2 apples and 3 pears cost .82. What is the cost of 1 apple and 1 pear?

    asked by Homework on October 26, 2015
  8. English

    Posted by rfvv on Saturday, December 19, 2015 at 12:10am. 1. I didn't eat apples or pears. 2. I didn't eat apples and pears. ================ #1 mean "I didn't eat apples. I didn't eat eat pears, either." Am I right? Then, what

    asked by rfvv on December 19, 2015
  9. Math

    A fruit seller had 450 apples and pears.He sold 1/2 of the apples and 1/4 of the pears. He had a total of 265 apples and pears lefty How many more apples than pears did he have at first. Thanks😊

    asked by Chole😊 on August 13, 2015
  10. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.

    asked by KevinJ on February 27, 2014
  11. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.

    asked by BrianP on March 2, 2014

More Similar Questions