marketing

is 14-pound bag of sugar is consumer or b2b good

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 89
  1. It's probably a b2b goods, since most consumers buy only 5-lb. bags of sugar.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Is it possible if you guys can check my algebra HW

    two bags had 100 kilograms of sugar each. After taking out 3 times as much sugar from bag one than bag two , bag one had half as much sugar was bag two.How much sugar is left in each bag? i got 9 kilogram in bag on 1 and 0 grams

    asked by allie on September 30, 2016
  2. math

    a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?

    asked by Lilly on October 29, 2010
  3. Chemistry

    You purchased a 5.00 pound bag of sugar (sucrose, C12H22O11) at the grocery last week to bake cookies. Conversion: 1 pound = 1 lb = 454 grams. a.How many grams of sucrose did you purchase? 454 grams (g) = 1 pound (lb) 454 g * 5 =

    asked by Chelsea on September 23, 2015
  4. Math

    Cassie has 1/2 pound of sugar in her cabinet. Her cake calls for 2/10 of a pound of sugar. How many cakes can she make? 1/2 + 2/10 5/10 + 2/10 = 7/10 is this correct

    asked by Shawn Patterson on November 18, 2014
  5. Math

    Sugar comes in 2 pound bags and flour comes in 5 lb bags. Thomas bought 3 more bag of sugar than flour and the total weight was 48 pounds. How many bags of sugar and flour did Thomas buy?

    asked by Jamie on December 10, 2013
  6. Economics

    Consider the problem of a rational consumer with an experienced utility function given by 10√x+m. Let q denote the market price of good x. What is the expression for the consumer surplus if the consumer receives a total cash

    asked by Aditi on January 26, 2015
  7. economics math

    Consider the problem of a rational consumer with an experienced utility function given by 10ln(x)+m and a wealth level W=100. Suppose that the market price for good x is p=$2 per unit. You are asked to analyze the impact on the

    asked by manu on January 20, 2014
  8. chemistry

    How many moles of sugar are contained in a 10lb bag of sugar if the sugar has the formula C12H22O11

    asked by lashell on December 9, 2016
  9. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy? My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food. I am confused though if they are asking

    asked by Matt-Please Help on September 14, 2016
  10. William James middle

    A 5 pound bag of peanuts is on sale for $9.30.itcis going to be divided into 3/4 pound bags.how much will it cost to fill one smaller bag?how many bags of peanuts will be remaining?

    asked by keisha on October 14, 2015

More Similar Questions