Math

Sam rows up a river to camp in 3 hours. The next day he makes the return trip downstream in 1 hour. If he can row 2 mph in still water, how fast is the current?

  1. 0
  2. 1
asked by Sherkyra8456

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra1

    Sam rows up a river to camp in three hours.The next day he makes the return trip downstream in one hour. If he can row two mph in still water, how fast is the current? i don't understand this?
  2. Math

    3). Sam rows up a river to camp in three hours. The next day he makes the return trip downstream in one hour. If he can row two mph in still water, how fast is the current?(The question was not answered last time).
  3. Algebra

    Need to get these checked-- 33. What is the area of a square with the dimension of 1 + sqrt of 2? 9.64 34. A matrix with 5 columns and six rows added to another matrix with 5 columns and 6 rows would result in a matrix with: a. 12
  4. Business Law

    Sam owns an acre of land on Red River. The government dams the river. A lake forms behind the dam, covering Sam's land. Does the government owe Sam anything? I don't want you to give me the answer but maybe just a reference where
  5. Business Law

    Sam owns an acre of land on Red River. The government dams the river. A lake forms behind the dam, covering Sam's land. Does the government owe Sam anything? If yes why? If no why not?
  6. Physics

    A crew team rows a boat at a rate of 20 km/h in still water. In practice on a river, the team rows for 30 minutes up the river (against the current), and then for 30 minutes down the river (with the current). The speed of the
  7. 6th grade math

    While battling a forest fire , Samuel was only able to get three hours of sleep during the first day. What was the percent of the day was Sam awake F. 87.5% G. 37.5% H. 90% J. 10%
  8. MATH

    Choose the equation you can use to solve the following problem. Each cupcake costs $4.00. How many cupcakes, x, are purchased if the total cost is $36.00? 4+x=36 36-x=4 4x=36 x÷4+36 (1 point) 2. Choose the equations you can use
  9. math

    Two part problem that need help with. 1. Jill arranged her baseball cards in 4 rows of 9 cards. Then she arranged them in 2 rows of 18 cards. How many other ways can Jill arrange her cards in equal rows? 2. Sam has fewer baseball
  10. math

    "fashion furniture makes two kinds of chairs; rockers and recliners. two machinges a and b are used. machine a is limited to 20 hours per day. machine b is limited to 15 hours per day. machine a takes two hours to make each rocker

More Similar Questions