marketing

A manufacturer of a new product for whitening teeth would like to investigate the effects of package design and label information on consumer’s perceptions of the product and their intentions to buy it. Would you advise the manufacturer to use qualitative or quantitative research? Explain your choice by giving an example for research method.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 85
asked by Alex
  1. This site will help you decide.

    http://wilderdom.com/research/QualitativeVersusQuantitativeResearch.html

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue
  2. I went there but i feel like it would be both because with out one you would not be able to have the other

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Alex
  3. The qualitative research came first. Now you need quantitative research.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue
  4. Quantitative researh would be best because it deals with numbers. But i am not quit sure what the question is asking:(

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Alex
  5. The gist of the question:

    investigate the effects of package design and label information on consumer’s perceptions of the product and their intentions to buy it.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ms. Sue
  6. I would advise a company to go the quantitative route because they would have more accurate information and also could figure out a way to profit. You would want to make the package look bright and stand out but then i would think it would be qualalitive.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Alex

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Safety of Tooth Bleaching

    Just as I promised, here is my reasearch result on bleaching safety. It took me a whole week to compile the information, go to the store, and basically make a report on the topic refering heavily on the British Dental Journal

    asked by ~christina~ on August 10, 2007
  2. science

    There are many tooth whitening products on the market from what I've seen. And also available in treatments from the dentist as my aunt is a dentist so I know. But I don't know why I haven't thought of this from day 1. I saw an ad

    asked by ~christina~ on August 7, 2007
  3. Calculus 2

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by Billy on December 1, 2010
  4. calc2

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by william on December 1, 2010
  5. Calculus 2

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by Billy on December 1, 2010
  6. Math- Vector Calculus

    A manufacturer sells two products, one at a price of $3000 a unit and the other at a price of $12000 a unit. A quantity q1 of the first product and q2 of the second product are sold at a total cost of $5000 to the manufacturer.

    asked by Javier on January 31, 2015
  7. Health

    sorry about all the questionsD: i promise this is the last one, i hate creating so many posts, but, for health class were learning about cosmetic teeth whitening, (its a small extra credit thing) I need to know if enamel micro

    asked by Bryce on August 16, 2011
  8. grade 5 math

    a great white loses teeth and grows new teeth if a shark lost 240 of its 3,000 teeth in one year what percent of teeth did it lose? Pls help !,!

    asked by Art on May 13, 2015
  9. math 242

    It is estimated that the demand for a manufacturer's product is increasing exponentially at an instantaneous rate of 7% per year. If the current demand is increasing by 7000 units per year and if the price remains fixed at $100

    asked by tim on January 27, 2012
  10. Calculus

    It is estimated that the demand for a manufacturer's product is increasing exponentially at an instantaneous rate of 5% per year. If the current demand is increasing by 4000 units per year and if the price remains fixed at $850

    asked by Alex on July 24, 2011

More Similar Questions