Math

If 3 servings of macaroni and cheese cost $0.99,how much will it cost to serve 210 people?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. I helped you with three problems. Now it's your turn. I'll be glad to check YOUR answers.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  2. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

  3. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

  4. calc

    The rectangular plot in Figure 23 has size 100 ft by 200 ft. Pipe is to be laid from A to a point P on side BC and from there to C. The cost of laying pipe along the side of the plot is $ 50/ft and the cost through the plot is $

  1. algebra

    The cost of operating an appliance varies jointly as the number of watts, hours of operation, and the cost per kilowatt-hours. It costs $0.45 to operate a 3000-watt air conditioner for 2 hours at a cost of $0.075 per

  2. Microeconomics

    When average total cost is declining then: a) marginal cost must be less than average cost b) marginal cost must be greater than average cost c) average toal cost must be greater than average fixed cost d) average variable cost

  3. mathematics

    Katie bought 4 sweaters that each cost the same amount and 1 skirt that cost $20. The items she bought cost a total of $160 before tax was added. What was the cost of each sweater?

  4. Math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza.

  1. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50

  2. Math

    A caterer charges a fixed cost for preparing a dinner plus an additional cost for each person served. You know that the cost for 100 students will be $750 and the cost for 150 students will be $1050. Find the caterer's fixed cost

  3. linear programing.

    The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout northeast. The regular blend contains 80%

  4. Math

    Find the missing term ___,180,30,5 A) 1080 B) 900 C) 300 D) 210 Evaluate the expression 4(x+8) for x= 6 A) 14 B) 32 C) 48 D) 56 The cost of a school banquet is $75+30n, where n is the number attending. What is the cost for 53

You can view more similar questions or ask a new question.