Pre-ap 7th grade math

Beads for sale: 12cents for 15. Write an equation relating the cost (c) and the number of beads (n) for the beads.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 59
asked by Ken
  1. 12c+n=15

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by bradlee
  2. n=3

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by iol
  3. n=3 i think

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by iol
  4. c=1 and n=3

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Kameron

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    beads for sale: 12 cents for 15. Write an equation relating the cost (c) and the number of beads (n0 for the beads. Katie or Halida or whoever, Please note that we don't do students' homework for them. Our tutors try to give you

    asked by KATIE THE NEEDS HELP!! on May 3, 2007
  2. Math

    Directions: write and solve an algebraic equation or inequality for each problem. 1. Mabel has a total of 54 beads. Some are black and some are white. The ratio of the number of black beads to the number of white beads is 7:2. How

    asked by Lily on April 20, 2016
  3. Math

    Directions: write and solve an algebraic equation or inequality for each problem. 1. Mabel has a total of 54 beads. Some are black and some are white. The ratio of the number of black beads to the number of white beads is 7:2. How

    asked by Lily on April 20, 2016
  4. EQUVALENT RATIO

    LISA PURCHASE 200 BEADS FOR $48 TO MAKE A NECKLACE. IF SHE NEEDS TO BUY 25 MORE BEADS,HOW MUCH WILL SHE PAY IF SHE CHARGES THE SAME RATE. NUMBER OF BEADS 200 ? 25 COST IN DOLLARS 48 ? ?

    asked by Regan on January 15, 2014
  5. algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the

    asked by jen on July 23, 2007
  6. algebra help please

    Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable

    asked by jackie on April 4, 2007
  7. math

    Natasha had 2356 beads, Lydia had 1176 beads and Munah hadn 1708 beads at first.After they each used an equal number of beads, Natasha had 3 times as many beads left as Lydia. How many beads did each of them use?

    asked by Anonymous on July 31, 2017
  8. Algebra 2

    Dante is making a necklace with 18 rows of tiny beads in which the number of beads per row is given by the series 3+10+17+24+... a. If you were to write this series in summation notation, give i. the lower limit of the sum ii. the

    asked by T on May 6, 2019
  9. Math

    Natasha had 2356 beads, Lydia had 1176 beads and moon had 1708 beads at first. After they each used an equal number of beads, Natasha had 3 times as many beads left as Lydia. how many beads did each of them use

    asked by Anonymous on January 23, 2019
  10. Maths

    Jennifer packed some beads into 3 bags labelled A,B,and C.Bag Ahad the most number of beads and Bag C had least.The difference in the number of beads between bag A and the other two bags were 51 and 108 respectively. Given that

    asked by SRI on February 25, 2014

More Similar Questions