chemistry

How would you find the number of 'chalk molecules' it takes to write your name on the board? Explain what you would need to do,and provide a sample calculation.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 105
asked by Cliff
  1. http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070918035649AAu32sw

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Chalk contains calcium,carbon and oxygen in the ratio 10:3:12.Find the percentage of carbon in a chalk and in a stick of chalk, carbon in 3g what is the length of chalk stick?

    asked by Ashish on October 3, 2016
  2. math

    chalk contains 3% of carbon,10%of calcium & 12%of oxygen.find the amount in grams of each of these substancein 1kg of chalk.

    asked by sonam on July 29, 2011
  3. math

    a box of chalk and 2 staplers costs $10. 3 boxes of chalk and 2 staplers costs $18. find total cost of 1 box of chalk and 1 stapler

    asked by tim on October 30, 2014
  4. math

    how would you show his problem as a bar model A box of chalk and 2 staplers cost $10.3 boxes of chalk and 2 staplers cost $18.Find the total cost of 1 box of chalk

    asked by anna on September 7, 2016
  5. Math

    A box of chalk and 2 staples cost $10. Three box of chalk and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler.

    asked by Anonymous on October 24, 2012
  6. math

    A box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of chalk and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler.

    asked by Tony on October 27, 2013
  7. math

    A box of chalk and 2 staplers cost $10 Three boxes of chalk and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler?

    asked by Anonymous on October 27, 2014
  8. English IV

    How does chalkboard equal life? I know it's a conceit...but how does it work? These are my guesses! It's a blank slate. You can write what you want on it. You can erase it, but traces are left behind. ?? How about this? A chalk

    asked by Summer on July 3, 2007
  9. Math

    Sarah is giving toys to the kids on the playground. She wants to make sure each child receives the same amount of each toy. Each child must have exactly the same number of pieces of chalk and jump ropes. She has 16 pieces of chalk

    asked by Anonymous on October 5, 2013
  10. math

    A box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of chalk and 2 staplers cost $18.Find the cost of 1 box of chalk and 1 stapler.

    asked by ruben on September 27, 2012

More Similar Questions