math

A cereal company finds that the number of people who will buy one of its products in the first month that it is introduced is linearly related to the amount of money it spends on advertising. If it spends $40,000 on advertising then 100,000 boxes of cereal will be sold, and if it spends $60,00 then 200,00 boxes will be sold.

a. Write and equation describing the relation between the amount A spent on advertising and the number x of boxes sold.

b. How much advertising is needed to sell 300.000 boxes of cereal?
c. Interpret slope

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 971
  1. x = number sold
    y = advertising cost
    Do the whole problem in thousands, then multiply by 1000 at the end.
    Points on graph
    (X1,Y1) = (100, 40)
    (X2,Y2) = (200, 60)

    slope = (60-40)/(200-100)= (y - 40)/(x-100)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 15000

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Physical Science

    Which condition must be met in order for an equation to be balanced? A. The elements in the reactants are the same as the elements in the products. B. There are fewer elements in the reactants than there are in the products. C.

  2. ALGEBRA

    which of the following are reasonable answer for the product of two negatives and a positive a. 20** b. 10 c. -20 d. -10 Which statement about the product is true 5.5⋅√5 a. The product is rational b. The product is

  3. statistics

    focus groups of 11 ppl are randomly selected to discuss products of the yummy company .it is determined that the mean number (per group)Who recognize the yummy brand name is 7.8,and the deviation is 0.97.would it be unusual to

  4. science

    A student wants to determine what type of cereal his classmates like best. He buys three of his favorite puffed cereals and one oat cereal. He pours five bowls of each cereal and gives one bowl to each of his 20 classmates. He

  1. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  2. math

    which of the following are reasonable answer for the product of two negatives and a positive a. 20** b. 10 c. -20 d. -10 Which statement about the product is true 5.5⋅√5 a. The product is rational b. The product is

  3. marketing

    5. Which of the following is a criticism of cause-related marketing? a. Cause-related marketing is more of a strategy for selling than giving. b. Cause-related marketing is placing the burden of giving on the consumer instead of

  4. C++

    In this exercise, you will create a program for the sales manager at Computer Haven, a small business that offers motivational seminars to local companies. Figure 7 – 64 shows the charge for attending a seminar. Notice that the

  1. microeconomics

    Mickey is very picky and insists that his mom makes his breakfast with equal parts of cereal and apple juice. Any other combination ends up on the floor. Cereal costs 4 cents per tablespoon and apple juice costs 6 cents per

  2. pre-calculus

    For groups of 80 or more people, a charter bus company determines the rate per person according to the formula: Rate=8-0.05(n-80),n(greater than or equal to)80 where the rate is given in dollars and 'n' is the number of people.

  3. Art Help!

    How can art help the science of conservation? A. by encouraging people to buy new products B. by educating people on the importance of recycling C. by creating new careers for people D. by telling people to use more materials. Is

  4. Statistics

    Direct mail advertisers send solicitations (a.k.a. "junk mail") to thousands of potential customers in the hope that some will buy the company's product. The response rate is usually quite low. Suppose a company wants to test the

You can view more similar questions or ask a new question.