Math Grade 4

It is noon at the sandwich shop, and Kathy and Jill are making sandwiches for the lunchtime rush. Today's specials are egg salad or ham and cheese. During the first 15 minutes, Kathy makes 5 egg salad sandwiches and Jill makes 7 ham and cheese sandwiches. During the second 15 minutes Kathy makes 9 egg salad and Jill makes 10 ham and cheese. During the third 15-minute period Kathy makes 14 egg salad and Jill makes 14 ham and cheese . In the fourth 15-minute period Kathy makes 20 egg salad, and Jill makes 19. If Kathy and Jill make sandwiches for an hour and a half at this rate, how many sandwiches will each one make during the last 15-minute period?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Can someone help me please for this question? Thanks in advance.

    1. 👍
    2. 👎
  2. There are 6, 15 minutes in 1 hr and 30 mins.
    First 15 mins Kathy made: 5 egg sandwiches,
    2nd 15 mins, she made 9 egg salad, an increase of 4 sandwiches
    3rd 15 mins, she made 14, an increase of 5 sandwiches,
    4th 15 min, she made 20, an increase of 6 sandwiches. For 5th 15 mins it will be an increase of 7, which will be 27 egg sandwiches and then for the last/6th 15 min an increase of 8, which will be 35 egg sandwiches.

    Likewise, Jill has started with 7 ham sandwiches to next 10 sandwiches, an increase of 3 sandwiches, next was an increase of 4 to equal 14, then increase of 5 to equal 19, then increase of 6 to equal 25, then increase of 7 in the 6th 15 mins to equal 32 ham sandwiches.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Can someone please help me/ Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last

  2. algebra

    Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last month. The equation 2x + 3y

  3. mathematics

    You pack sandwiches for a mountain hike with your friends. Each sandwich takes 2slices of bread, and each hiker eats one sandwich. How many slices of bread are used for nhikers? Write your answer as an expression.

  4. Chemistry

    In the Sandwich Shop, select the "Cheese sandwich" option and observe the equation given for the preparation of a cheese sandwich. In the equation, set the number of bread slices to "2" and the number of cheese slices to "1." You

  1. Physics

    A young woman named Kathy Kool buys a sports car that can accelerate at the rate of 4.77 m/s2. She decides to test the car by dragging with another speedster, Stan Speedy. Both start from rest, but experienced Stan leaves the

  2. Math

    In health class, students recorded the weights of the sandwiches they have for lunch. The weights are shown in the line plot below. What is the average weight of one sandwich? X X X. X. X. X X. X. X. X 1/8. 1/4 3/8 1/2

  3. math

    Questions 1-3. You invest $310 to start a sandwich stand and decide to charge $4.75 per sandwich. How many sandwiches must you sell to make a $100 profit? (round up to the nearest sandwich)

  4. Exponential Modeling

    You invest $230 to start a sandwich stand and decide to charge $4.25 per sandwich. How much money will you make if you sell 75 sandwiches?

  1. Probability (Math)

    The lunch special at Teresa's Restaurant is a sandwich, a drink and a dessert. There are 2 sandwiches, 3 drinks, and 2 desserts to choose from. How many lunch specials are possible? I tried 2*3*2=12, but I am not sure about my

  2. math algebra

    Mauryn wrote the following Sandwiches at king sandwich cost same amount and include bread, meat, cheese, lettuce, and tomato. All other veggies are extra. Sam bought a chicken sandwich with 3 extra veggies for $5.25. Erin bought

  3. algebra please help

    Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last month. The equation 2x + 3y

  4. algebra

    the lappans buy three large sandwich wraps to serve at a picnic. Nine people in all will be at the picnic.Show three different ways to cut the sandwiches so that each person gets an equal share.

You can view more similar questions or ask a new question.