math/unit rate

please help me find the definition for
unit rate.


It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You may also go to www.dictionary.com and type in unit rate but I don't know if that will handle a double word or not.


help me in math ity is unit rates


write the unit rate for each situation
travel 250mi. in 5h.

i don't understand the unit rates. How do you do it?

What is a unit rate?


What is a unit rate?


Can you help me make a unit rates quiz

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 50mi. in 1h.

    1. 👍
    2. 👎
  2. score 96 points in 6 games

    1. 👍
    2. 👎
  3. What is the unit rate, 96 points in 6 games.

    1. 👍
    2. 👎
  4. A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.

    1. 👍
    2. 👎
  5. A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.

    1. 👍
    2. 👎
  6. idk i need help !

    1. 👍
    2. 👎
  7. You divide something and.... Idk

    1. 👍
    2. 👎
  8. unit rate of 105 trucks on a 5 boats... 105/5= 21 EASY

    1. 👍
    2. 👎
  9. a unit rate is thet he price or cost for one. Soooo....first thing is you divide 250 by 5 which equals 50. Now you know the Unit Rate is 50

    1. 👍
    2. 👎
  10. 15 pounds in 6 weeks

    1. 👍
    2. 👎
  11. im so

    1. 👍
    2. 👎
  12. Plz Do the work

    1. 👍
    2. 👎
  13. Its me CLown express. Just using this for this one comment and bye

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    An Aircraft factory manufactures airplane engines. The unit cost C (the cost in dollars and each airplane engine) depends on a number of engines made. If x engines are made, then the unit cost is given by the function C(x)=0.5 X²

  2. Math

    Jason was hired to mow a lawn that covers an area of 2 3/4 acres it took him 4 1/8 hours to complete the job what was his unit rate and hours per acre you multiply the numerator and a complex fraction by the reciprocal of the

  3. Calculus

    A company knows that the unit cost C and the unit revenue R from the production and sale of x units are related by 𝐶 =(𝑅^2/206 000)+ 11 849. Find the rate of change of unit revenue when the unit cost is changing at $8/unit

  4. Math

    Which ratio is equivalent to the unit rate 30 miles per 1 gallon? Explain how the unit rate is transformed into the equivalent ratio. A) 3 gallons per 10 miles; By dividing the numerator and denominator of the unit rate by 10 B)

  1. Algebra

    An aircraft factory manufactures airplane engines. The unit cost C (the cost in dollars to make each airplane engine) depends on the number of engines made. If x engines are made, then the unit cost is given by the function

  2. Math: THIS IS SOOOOO HARD!!!!!!!!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate. 3/10 in. = 7/8 mi. I Cant Figure This Out!!!! HELP!!!

  3. physics

    A calorie is unit of heat or energy and it equals about 4.2J, where 1J= 1 kgm2/s2. Suppose we employ a system of units in which the unit of mass α kg, the unit of length β m & the unit of time γ s. Show that a calorie has a

  4. algebra

    an aircraft factory manufactures airplane engines. The unit cost c (the cost in dollars to make each airplane engine) depends on the number of engines made. If x engines are made, then the unit cost is given by the function

  1. Physics

    "Rocket Man" has a propulsion unit strapped to his back. He starts from rest on the ground, fires the unit, and accelerates straight upward. At a height of 16 m, his speed is 5.0 m/s. His mass, including the propulsion unit, has

  2. Calculus

    The demand function for the Luminar desk lamp is given by the following function where x is the quantity demanded in thousands and p is the unit price in dollars. p = f(x) = -0.1x2 - 0.3x + 39 (a) Find f '(x). f '(x) = (b) What is

  3. Physics

    the volume of a cuboid is the product of its length, breadth, and height. give a possible metric unit for the volume. is the unit for volume a basic unit or a derived unit? m^3. it is a basic unit is this correct?

  4. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

You can view more similar questions or ask a new question.