matc

If a manufacturer charges q dollars each for footballs, then he can sell 3000-150q footballs per week. Find a polynomial R(q) that represents the revenue for one week. Find the weekly revenue if the price is $8 for each football.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 59
asked by lili

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. College Math II

    Solve the problem. If a manufacturer charges q dollars each for footballs, then he can sell 3000 – 150q footballs per week. Find the polynomial R(q) that represents the revenue for one week. Find the weekly revenue if the price

    asked by Lori on November 21, 2009
  2. Algerbra

    The athletic department just received a shipment of footballs and basketballs. You don’t know how many there are, and don’t feel like counting. Here’s what you do know: each football costs 12 dollars, each basketball costs

    asked by samay on January 26, 2018
  3. math

    the athletic department ordered a total of 29 basketballs and footballs for $1000. if the basketballs cost $30 each and the footballs cost $40 each, how many footballs were purchased?

    asked by candie on July 21, 2015
  4. MATH- URGENT!

    the athletic department ordered a total of 29 basketballs and footballs for $1000. if the basketballs cost $30 each and the footballs cost $40 each, how many footballs were purchased?

    asked by candie on July 21, 2015
  5. MATH

    A sporting goods company can ship 6 footballs in each carton. How many cartons are needed to ship 75 footballs? Explain how you did it?

    asked by Anonymous on December 15, 2014
  6. Algebra

    The athletic department bought a total of 29 basketballs and footballs at a cost of $1000. If basketballs cost $30 each and footballs cost $40 each, how many footballs were bought?

    asked by Jason on February 13, 2019
  7. Math

    A sporting goods company can ship 6 footballs in each carton. How many cartons are needed to ship 75 footballs?

    asked by Eldry on November 19, 2016
  8. Algebra

    A sports memorabilia store makes $6 profit on each football it sells and $5.50 profit on each baseball it sells. In a typical month, it sells between 35 and 45 footballs and between 40 and 55 baseballs. The store has no more than

    asked by alex on July 3, 2014
  9. Statistics

    Does a football filled with helium travel farther than one filled with ordinary air? To test this, the Columbus Dispatch conducted a study. Two identical footballs, one filled with helium and one filled with ordinary air, were

    asked by Ryan on May 21, 2012
  10. Math

    Ok, 1 football equals 13 ounces. 10 footballs would equal 130 ounces (right?). In order to find out how many pounds 10 footballs equal, would you divide 130 divided by 16?

    asked by Adaija on March 10, 2013

More Similar Questions