business

When disasters hit an area, the cost of everything seems to go up immediately: food, water, housing, gas and so forth. Explain why this phenomenon may be a good thing, using the laws of supply and demand to explain your answer

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. If there is a lot of something (big supply) there is more than people want (low demand) but if there is a short supply, and a HUGE demand, of course the price goes up!

    Sra

    1. 👍
    2. 👎
  2. When a disaster hits an area the demand for many goods and services will rise. These goods ara mostly basic necessities and demand will rise for them as a result of the disaster. This demand is likely to be stimulated by the people who were directly affected by the hazard. This is a good phenomena as producers see that demand for their products is expanding and so they charge higer prices knowing that people have little alternative but to keep on buying.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Help me with science

    Use the table to answer the question. Sample Observation 1 The drop of food coloring spreads slowly. 2 The drop of food coloring spreads very quickly. A student places a drop of food coloring into two water samples. Her

  2. math

    The monthly cost (in dollars) of water use is a linear function of the amount of water used (in hundreds of cubic feet, HCF). The cost for using 19 HCF of water is $38.10, and the cost for using 46 HCF is $82.65. What is the cost

  3. Chemistry

    Microwaves are used to heat food in microwave ovens. The microwave radiation is absorbed by moisture in the food. This heats the water, and as the water becomes hot, so does the food. How many photons having a wavelength of 3.00

  4. English

    Use the introductory paragraph to answer the question. Did you know that if a car is hit with an entire carton of eggs, the cost of repainting it could be as much as $15,000? Egging cars is a popular, age-old prank, but it should

  1. math

    Antoine went on vacation. His room cost $115.62 each night. His flight there cost $45.70. His flight home cost $32.49. He averaged $15.00 per day on food. On the first day Antoine won $75.00. On the last day he lost $25.00. If he

  2. physics

    . An inquisitive physics student and mountain climber climbs a 50.0-m cliff that overhangs a calm pool of water. He throws two stones vertically downward, 1.00 s apart, and observes that they cause a single splash. The first stone

  3. Math

    A diet is to include at least 140 mg of vitamin A and at least 145 mg of vitamin B. these requirements can be obtained from two types of food type X contains 10 mg of vitamin A and 20 mg of vitamin B per pound. type Y contains 30

  4. algebra

    A restaurant meal for a group of people cost $85 total. This amount included a 6% tax and an 18% tip, both based on the price of the food. Which equation could be used to find f, the cost of the food

  1. Math

    Topic: Water Footprint. City of New York 2011 rate of 7.64/100 cubic feet of water. Calculate the cost of each of the following based on this rate. Use the conversion factor of 7.48 gallons per cubic food. A. A standard washing

  2. algebra

    The cost y (in dollars) to provide food for guests at a dinner party is proportional to the number x of guests attending the party. IT costs $30 to provide food for 4 guests. a. Write an equation that represents the situation. b.

  3. physics

    An inquisitive physics student and mountain climber climbs a 50.0 m cliff that overhangs a calm pool of water. He throws two stones vertically downward, 1.00 s apart, and observes that they cause a single splash. The first stone

  4. English

    1. My favorite food is noodle. 2. My favorite food is a noodle. 3. My favorite food is noodles. (Which one is right?) 4. My favorite food is ramen. 5. I ate two ramens yesterday. 6. I bought three ramens at a supermarket. (Are

You can view more similar questions or ask a new question.