math

Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy.

Brand Ounces Total Price Unit Price
Squeaky Clean 5.5 $0.36
Smell Fresh 7.5 0.41
Feel Nice 4.5 0.31
Look Bright 6.5 0.44

Compute the unit price and decide which brand is the best buy.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. To find the best buy, you'll need to figure out the price per ounce (unit price).

    Squeaky Clean at 5.5 ounces costs $0.36.
    Divide: 0.36 / 5.5 = $0.065 per ounce

    Smell Fresh: 0.41 / 7.5 = $0.055 per ounce.

    I think you can finish these calculations and decide which is the best buy.

    We'll be glad to check your answers.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. the best buy is Smell Fresh ar $0.054

    Sure hope this is right!

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate? A. 16 grams of fat pre serving B. 8 grams of fat per serving C. 4 grams of fat per serving D. 3 grams of fat per serving 2. A 16-fluid

  2. MATH

    6. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways. 7. Ben needs to buy

  3. Math

    In Store A, a pair of shoes that regularly sell for $54.99 is on sale at 20% off. In Store B, the same pair of shoes regularly sells for $59.99 and is on sale at 30% off. Which store sells the shoes for the lower sale price?

  4. Math

    Store A sells 5 bagels for $2.05. store B sells 3 bagels for $1.35.How do the unit rates compare? I found the unit rate for b, it is 45...because 45 * 3 = 135 and the price for 3 bagels is 1.35.. but can you help me with a's unit

  1. Algebra

    during a sale at the local department store, you buy three sweatshirts and two pairs of sweatpants for $85.50. later you return to the same store and but three more sweatshirts and four more pairs of sweatpants for $123. what is

  2. Math

    9.During the basketball season, Diane took 134 shots and made about 56% of them. a. How many shots did Diane make? b. The team made a total of 498 shots. What percent of the team’s made shots did Diane make? (1 point) 24 shots;

  3. Math

    A store buys shirts for $12 each and marks up the price by 25%. What is the price for a shirt at this store?

  4. Accounting

    CollegePak Company produced and sold 60,000 backpacks during the year just ended at an average price of $20 per unit. Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs

  1. math

    1.Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50. A.Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the

  2. Pre-Algebra

    9. During the basketball season, Diane took 134 shots and made about 56% of them. a. How many shots did Diane make? b. The team made a total of 498 shots. What percent of the team's made shots did Diane make? A. 24 shots; 15.1% B.

  3. math complicted question please help

    1. a box of crackers has 24 grams of fat.the box contains 8 servings. what is the unit rate? A) 16 grams of fat per serving B) 8 grams of fat per serving C) 4 grams of fat per serving D) 3 grams of fat per serving********* 2. A

  4. Math

    An electronics store is selling personal CD players. The regular price for each CD player is $90. During a typical two weeks, the store sells 50 units. Past sales indicate that for every $1 decrease in price, the store sells five

You can view more similar questions or ask a new question.