accounting

Trader sells 15 units for $25 each on December 15. Eight of the sold units are from the December 7
purchase and seven are from the December 14 purchase. Trader uses a perpetual inventory system.
Determine the costs assigned to the December 31 ending inventory when costs are assigned based on
(a) FIFO, (b) LIFO, (c) weighted average, and (d ) specific identification.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 188

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Physics

    The vector sum of two vectors of magnitude 10 units and 15 units can never be A) 28 units B) 22 units C) 18 units D) 8 units

    asked by Priya on May 24, 2018
  2. finance

    A firm has beginning inventory of 300 units at a cost of $11 each. Production during the period was 650 units at $12 each. If sales were 700 units, what is the cost of goods sold (assume FIFO)?

    asked by sarah on February 7, 2010
  3. Accounting

    Blane Company has the following data: Total Sales 800,000, Total Variable Costs 300,000, Fixed Costs 200,000, Units Sold 50,000, What will operating income be if units sold double to 100,000 units?

    asked by Anonymous on March 7, 2012
  4. Accounting

    Below is budgeted production and sales information for Flushing Company for the month of December: Product XXX Product ZZZ Estimated beginning inventory 30,000 units 18,000 units Desired ending inventory 34,000 units 17,000 units

    asked by Anonymous on July 14, 2013
  5. accounting

    a physical inventory on december 31 shows 2,000 units on hand. holliday sells the units for $12 each. the company has an effective tax rate of 20%. holliday uses the periodic inventory method. what is the difference in taxes if

    asked by faye on November 7, 2013
  1. Math

    The revenue from the sale of a product is, in dollars, R = 1500x + 3000(2x + 3)^−1 − 1000 where x is the number of units sold. Find the marginal revenue when 150 units are sold. (Round your answer to two decimal places.)

    asked by KeAndre on February 9, 2017
  2. math 160(buss calculus)

    The demand function for a product is given by p = 10,000 [1 − (5/5 + e^−0.001x)] where p is the price per unit (in dollars) and x is the number of units sold. Find the numbers of units sold for prices of p = $1000 and p =

    asked by abc on May 11, 2013
  3. accounting

    a physical inventory on december 31 shows 2,000 units on hand. holliday sells the units for $12 each. the company has an effective tax rate of 20%. holliday uses the periodic inventory method. what is the difference in taxes if

    asked by faye on November 7, 2013
  4. math

    The sales of a certain product after an initial release can be found by the equation where s represents the total number of units sold and t represents the time in weeks after release. How many weeks will pass before the product

    asked by eliza on June 13, 2013
  5. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and

    asked by denise on June 3, 2010
  6. math

    A rectangle has a perimeter of 24 units. If the width is 4 units, which of the following is the length? A. 6 units B. 8 units C. 10 units D. 16 units

    asked by major on June 13, 2013

You can view more similar questions or ask a new question.