Alebra II

Write as a unit price.

8 pounds of potatoes cost $3.60

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 117
  1. This is algebra?

    3.60 / 8 = ? price per pound

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    a firm in a purely competitive industry is currently producing a 1000 unir per day at a total cost of $450. if the firm produced 800 units per day, it total cost will be $300, and it it produced 500 units per day, it total cost

    asked by Mary on January 27, 2013
  2. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24? B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the

    asked by Kayla on May 11, 2014
  3. Accounting

    Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A proposal is being evaluated to increase the unit selling price to $120. a. Compute the current

    asked by Anonymous on July 14, 2013
  4. Quantitative methods

    Missouri Mineral Products (MMP) purchases two unprocessed ores from Bolivia Mining, which it uses in the production of various compounds. Its current needs are for 800 pounds of copper, 600 pounds of zinc, and 500 pounds of iron.

    asked by Anonymous on August 20, 2012
  5. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost? A) C(n)=0.25n-0.40;$7.10 B)

    asked by Leslie on October 27, 2016
  1. math

    Suppose the cost function associated with a product is C(x) = cx + F dollars and the revenue function is R(x) = sx, where c denotes the unit cost of production, s the unit selling price, F the fixed cost incurred by the firm, and

    asked by Dee on May 7, 2011
  2. managerial economics

    Qd=15.0-0.2P where Qd is annual quantity demanded in millions of units and P is the wholesale price. Incurred cost of $60 million. Production cost is $5/unit. (1) what is wholesale price, (2) production annually, (3) annual

    asked by Drew on February 29, 2012
  3. Macroeconomics

    . Atlantis is a small, isolated island in the South Atlantic. The inhabitants grow potatoes and catch fresh fish. The accompanying table shows the maximum annual output combinations of potatoes and fish that can be produced.

    asked by Leigh on March 29, 2011
  4. maths

    The annual demand for a product is 800 units and unit price of the product is #0.02%. if the ordering cost is # and the holding cost is 10% of the unit price; determine the (i):EOQ in the units. (i) total variable cost (ii) number

    asked by carman on May 2, 2019
  5. Cost Accounting

    A company’s sales volume averages 4,000 units per year. Recently, its main competitor reduced the price of its product to $48. The company expects sales to drop dramatically unless it matches the competitor's price. In addition,

    asked by David on May 20, 2014
  6. accounting

    using the break-even equations to solve for price and variable cost per unit andromeda company's break-even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?

    asked by jackie on October 25, 2013

You can view more similar questions or ask a new question.