Math

I don't get it a box of 6 cell phones costs $124.54. What is the cost of one cell phone?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 108
  1. What part of my answer don't you understand?

    http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1259790788

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 27.7 ramainder 2

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. I get 20.75666 = $20.76 for each phone

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. statistics

    A manufacturer of cell phones has decided that an assembly line will be considered to be operating satisfactorily if less than 0.02% of the phones produced per day are defective. To check the quality of a day's production, the

    asked by Alyssa on February 22, 2012
  2. Calculus

    A box is constructed out of two different types of metal. The metal for the top and bottom, which are both square, costs $2 per square foot and the metal for the sides costs $7 per square foot. Find the dimensions that minimize

    asked by Kayla on November 13, 2011
  3. math Please help me with part b

    The average cost per item, C, in dollars, of manufacturing a quantity q of cell phones is given by C= (a/q) + b where a and b are positive constants a.Find the rate of change of C as q increases. What are its units? b. Currently,

    asked by joelle on April 8, 2010
  4. Calculus

    A craftsman wants to make a cylindrical jewelry box that has volume, V, equal to 60 cubic inches. He will make the base and side of the box out of a metal that costs 50 cents per square inch. The lid of the box will be made from a

    asked by Shyan on February 17, 2015
  5. Calculus

    The base of a rectangular box is to be twice as long as it is wide. The volume of the box is 256 cubic inches. The material for the top costs $0.10 per square inch and the material for the sides and bottom costs $0.05 per square

    asked by Ab on December 16, 2019
  1. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of

    asked by Alexius on August 22, 2012
  2. calculus

    A rectangular box is to have a square base and a volume of 50 ft3. The material for the base costs 44¢/ft2, the material for the sides costs 10¢/ft2, and the material for the top costs 26¢/ft2. Letting x denote the length of

    asked by Anonymous on January 23, 2011
  3. math

    The average cost per item, C, in dollars, of manufacturing a quantity q of cell phones is given by C= (a/q) + b where a and b are positive constants a.Find the rate of change of C as q increases. What are its units? b. Currently,

    asked by piper on April 7, 2010
  4. college algebra

    suppose the revenue in dollars from selling x cell phones is R(x)= -1.2x^2+220x. the cost in dollars of selling x cell phones is C(x)=0.05x^3-2x^2 +65x+500. find the profit function P(x)=R(x)-C(x). find the profit if x=15 hundred

    asked by Carol on February 27, 2012
  5. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

    asked by Terry on November 3, 2011
  6. Math

    As cell phones proliferate, the number of pay phones continues to drop. The number of pay phones from 2004 through 2009 (in millions) are shown below (x=0 corresponds to 2004) : year,x : 0, 1, 2, 3, 4, 5 Number of pay phones:

    asked by lijm on September 3, 2019

You can view more similar questions or ask a new question.