Math

Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of 1 slice of mushroom pizza?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Let x = slices of cheese pizza and y = mushroom.

    3x + 4y = 12.5
    3x + 2y = 8.5

    Subtract second equation from first.

    2y = 4
    y = 2

    I hope this helps. Thanks for asking.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A 6 inch personal pizza has 630 calories, with 240 of those from fat. A 16 inch pizza is cut into 8 slices. Estimate the number of calories in one slice of a 16 inch pizza.

  2. Math

    A pizza was cut into 6 slices. Ben ate 1/3 of the pizza. How many slices did he eat?

  3. Mathematics

    Susan received 1 1/2 slices of pizza from her sister.she gave 2/3 of this seatmate who had no money to buy food for recess what part of the pizza slices did Sarah shared to her classmates

  4. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

  1. math

    What is the maximum number of pieces you can divide a circular pizza into with 4 cuts? [All cuts must be distinct straight lines from one point on the edge of the pizza to another point on the edge of the pizza, and you may not

  2. Chemistry

    Sarah is ordering cheese pizza for a party of 10 people. She knows that each pizza has 8 slices. To figure out how many pizzas to order, Sarah needs to know the

  3. math

    If you eat 2/3 of a pizza, and are left with 12 slices, how many slices are in 1/2 of the pizza?

  4. MATH

    Please I need help with a fraction word problem. Peter and Eric bought a large pizza that has 12 slices. John and Eric ate all the pizza. If John ate 4/6 slices, how much did Eric eat? Who ate more pizza? My answer is Eric ate

  1. math

    cynthia ate 1/4 of the pizza. if the pizza has egiht slices how many slices left?

  2. maths

    a large pizza pie with 15 slices was shared among p student so that each student get 3 slices how many students got the pizza (word problem involving fraction)

  3. Algebra 1 grade 9

    After the math contest basil noticed that there were four extra-large pizzas that were left untouched in addition another three slices of pizza we're on even if there were a total 51 slices of pizza left how many slices of pizza

  4. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

You can view more similar questions or ask a new question.