eco

during2004 the national average gas price rose from $1.50 a gallon to $2.25 a gallon. the government has stated that the high price of gas will remain as it is. discuss how this cost influences your decision to buy a new car. based on your budget, would you buy the large car that gets 7 mile per gallon or the car that gets 25 miles per gallon?"

In my case, it influenced my decision to buy a 2007 Toyota Prius, which gets about 50 miles per gallon. I have not rdegretted the decision.

You should be able to answer the secind question. it is a nobrainer.

Think of it this way. If you drive 10,000 miles a year, you'll need about 1430 gallons of gas in the car that gets 7 miles per gallon. You'll spend about $3200 a year for gas.

If you buy the car that gets 25 miles per gallon, you'll buy about 400 gallons and spend about $900 a year for gas.

What is your decision? $900 v. $3200 a year for gas?

I made my decision years ago and drive a car that gets about 35 miles per gallon.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 114
asked by tracey

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

    asked by Anna on January 28, 2019
  2. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

    asked by Anna on January 28, 2019
  3. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon.

    asked by June on January 5, 2016
  4. Math

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate. What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon?

    asked by April on January 6, 2016
  5. statistics

    according to the energy information administration (officially energy statics from the US Government) the mean price for one gallon of unleaded regular gas in the US cities for the year 2007 was 2.80 A random sample of 30 pumps in

    asked by jen on December 6, 2011
  6. Algebra

    My car gets 13 miles per gallon in the city and 30 miles per gallon on the highway. Suppose I used 15.867 gallons of gas and got an average of 15 miles per gallon for the trip.

    asked by Anonymous on May 24, 2016
  7. Algebra

    In July the price of a gallon of gas at Quick Fuel Gas Station rose 12%. In August it fell 15% of its final July price, ending the month at $2.29. What was the price at the beginning of July?

    asked by Anonymous on March 10, 2018
  8. Algebra 1

    Victor needs to calculate the number of miles per gallon his car averages. His car's gas tanks holds 15 gallons of gas. Write an equation that will help him determine the average number of miles per gallon. Let's let x= number of

    asked by Jasmine on September 2, 2014
  9. Economics

    VERY HARD PLEASE HELP Kristin lives in Alaska. Ben lives in Rhode Island. They each drive a car with a 12-gallon fuel tank. When Kristin fills her empty gas tank in Alaska, she has to pay a federal gasoline tax of $.18 (or 18

    asked by Kesha on March 16, 2015
  10. math

    A gas station purchases gasoline from a refinery at the unit price of $3.25 per gallon and sells it to their customers at $3.64 per gallon. What is the percent markup?

    asked by Kathy on March 8, 2016

More Similar Questions