math 117 algebra

The cost i dollarsof manufacturing w wing nuts is given by the expression 0.07w + 13.3. Find the cost when 375 wing nuts are made. What is the average cost to manufacture one wing nut?

Put in 375 for w, and compute the cost.

Average cost= costabove/w

I'm sorry this still is not helping me. Show me the rule or formula and I can solve it.

0.07(375)+13.3

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Physics

    This question has been blowing my mind, and my teacher is offering no help whatsoever. Experiments performed on the wing of a hawkmoth (Manduca sexta) show that it deflects by a distance of = 4.9 mm when a force of magnitude = 3.2

  2. Math

    Carlota Music Company estimates that the marginal cost of manufacturing its Professional Services guitars in dollars/month by the following. This model assumes that the level of production is x guitars/month. C '(x) = 0.007x + 130

  3. A. Production

    A toy manufacturing makes its own wind-up motors, which are then put into its toys. While the toy manufacturing process is continous, the motors are intermittent flow. Data on the manufacture of the motors appears below. Annual

  4. physics

    An airplane is moving through the air at a velocity v=200m/s. Streamlines just over the top of the wing are compressed to 80% of their original area, and those under the wing are not compressed at all. a) Determine the velocity of

  1. Math (Please help)

    Macario is making 12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.25 per pound. how many pounds of macadamia nuts and how many pounds of almonds should macario use for

  2. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  3. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

  4. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost,

  1. Physics

    An airplane is moving through the air at a velocity v = 227 m/s. Streamlines just over the top of the wing are compressed to 80% of their original area, and those under the wing are not compressed at all. (a) Determine the

  2. Math 10

    cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?

  3. Math Posttest Connexus 09:Posttest 9:Solving Two-

    Your school is planning a banquet. The cost of renting a function room is $240. The cost of food is $13 for each person attending. Write an expression for the total cost for p people. Then evaluate your expression for 58 people.

  4. Accounting 1

    Oscar Corp. applies manufacturing overhead to production at 150% of direct labor cost. During 20x5, manufacturing overhead of $180,000 was applied to production; actual manufacturing overhead was $199,000. Beginning Work in

You can view more similar questions or ask a new question.