math

the inventor charges $4.00 per unit, then her profit for producing and selling x units is given by the function P(x) = 2.25x - 7000
(a) What is her profit if she sells 2000 units?
(b) What is per profit if she sells 5000 units?
(c) What is the break-even point for sales?

(a) Substitute 2000 for x in the equation for P(x). That will be the profit.
(b) ditto
(c) Set P(x) = 0 and solve for x. That is the number of sales needed to break even.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 130
asked by Diana

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    An inventor of a new product believes that the cost of producing the product is given by the function C(x) = 1.75x + 7000. If the inventor charges $4 per unit, then her profit for producing and selling x units is given by the

    asked by jessica on April 26, 2007
  2. Managerial Economics

    You’re the manager of global opportunities for a U.S. manufacturer, who is considering expanding sales into Europe. Your market research has identified three potential market opportunities: England, France, and Germany. If you

    asked by Jutee on May 20, 2015
  3. economics

    You’re the manager of global opportunities for a U.S. manufacturer, who is considering expanding sales into Europe. Your market research has identified 3 potential market opportunities: England, France, and Germany. If you enter

    asked by Anonymous on October 15, 2011
  4. algebra

    A marketing department estimates that demand for a product is given by P=100-0.0001x, where P is price per unit and X is number of units. The cost C of producing x units is given by C=350,000+25x And the profit P for producing x

    asked by Bex on December 6, 2015
  5. Math Algebra

    Learning Center would like a possible net profit of $650,000 on its new resource manual it sells to schools. The fixed costs for producing the manual are $780,000 and the variable cost per package is $19.85. If the estimated unit

    asked by Matthew on February 26, 2016
  6. maths

    A factory produces two products A and B using raw materials p and q. It uses 3 units of p and 1 unit of q to produce one unit of A. It uses 1 unit of p and 2 units of q to produce one unit of B. The maximum daily supplies are 330

    asked by maths on July 9, 2013
  7. Calculus

    The management of Lorimar Watch Company has determined that the daily marginal revenue function associated with producing and selling their travel clocks is given by R '(x) = -0.003x + 12 where x denotes the number of units

    asked by Anonymous on July 17, 2013
  8. Calculus

    The management of Lorimar Watch Company has determined that the daily marginal revenue function associated with producing and selling their travel clocks is given by R '(x) = -0.003x + 12 where x denotes the number of units

    asked by Anonymous on July 19, 2013
  9. MATH PLEASE

    ATCE Learning Center would like a possible net profit of $650,000 on its new resource manual it sells to schools. The fixed costs for producing the manual are $780,000 and the variable cost per package is $19.85. If the estimated

    asked by BRAD on February 26, 2016
  10. Math(Please help)

    1) h(t)=20(5/8) - 16(5/8)^2 + 10 = 65/4 All I need to know for this is how to calculate the fraction parts to get 65/4. I am not good with fractions. 2) A manufacturer's profit from producing x units of a product is given by

    asked by Hannah on April 30, 2011

More Similar Questions