algebra

he is missing 3 cents to buy an ice cream bar. she is missing 5 cents to buy the same ice cream bar. they combine their money but they are still 1 cent short. how much is the ice cream bar?


Let x denote how much he has and y denote how much she has. Let p be the price of the ice cream bar. Now convert the statements to equations we can solve. We have
(1) x+3=p
(2) y+5=p
(3) x+y+1=p
Subtract (1) from (3) to get
y-2=0 or y=2
You should be able to finish it from here.


i checked my answer but i think ive done something wrong can u plz explain again sorry for bothering


Re-read my first post in this thread. After y is known, look at (2) and sovle for p, then solve for x in (1). Basically, we work backwards to find what the variables are. Be sure to show your work, so we can see where you may've gone wrong. And no, it's not 'bothering' to ask questions, but it helps if we can see your reasoning. If there are problems understanding my steps I'll gladly explain them in further detail.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    An ice cream shop offers 5 different flavors of ice cream and 9 different toppings. How many choices are possible for a single serving of ice cream with one topping?

  2. math

    Jennifer went to the post office for stamps. She bought the same number of 8 cents stamps and 10 cents stamps. She also bought as many 2 cents stamps as both of the other two combined. How many of each kind did she get if she paid

  3. Maths

    An ice cream store sells 20 different flavors of ice cream and 3 different types of cones. How many different combinations of cone and ice cream flavor are possible, if customers are permitted to choose only one flavor of ice

  4. arithmetics

    mrs sue you answered my questions yesterday. How do you figure 8 percent of 75? on number 2 can you tell me how 1/3 of an hour is 20 minutes? number 3 how do you times 1 1/2 times $8.60 i get the 4th one thank you on the last one.

  1. math

    A rectangular box with a volume of 320 cubic units is to be constructed with a square base and top. The cost per square foot of the bottom is 15 cents, for the top 10 cents, and for the sides is 2.5 cents. Find the dimensions that

  2. Math

    Pencils sell for 98 cents per dozen. How much more per pencil does it cost to buy 5 for 50 cents?

  3. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent. First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.

  4. Quantitative Reasoning (math)

    One out of every five people who buys ice cream buy vanilla ice cream. If a store sells 125 ice cream cones in one day, about how many will be vanilla? I know how to solve the proportion once I set it up, but I cant figure out how

  1. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a

  2. Algebra

    An ice cream shop has 6 flavors of ice cream and 3 toppings. In how many ways can you order a sundae with 1 flavor of ice cream and one topping?

  3. Science

    A student is trying to find out if people prefer vanilla ice cream or chocolate ice cream. She buys several containers of regular chocolate ice cream and low fat vanilla ice cream. She hands out small sample of each flavor to the

  4. Algebra 2

    an ice cream store has 31 flavors of ice cream and 10 toppings. A regular sundae has one flavor of ice cream, one topping, and comes with or without whipped cream. How many different ice cream sundaes can be ordered? I'm thinking

You can view more similar questions or ask a new question.