math help

A one year subscription to the monthly magazine cost $ 15.60. The regular newsstand price is 1.95 per issue. How many is saved per issue by paying the subscription price

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. I'm sure you can do this one, Jazzi.

    I'll be glad to check your answer.

    Please do not post any more questions without your attempts at answering them. Any others will be deleted and you might be banned from posting for a few days.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. HELP!!! XD

    1. 👍
    2. 👎
  3. A one year subscription to the monthly magazines costs $15.60 the regular newstand price is $1.95 per issue. How much is saved per issue by payin. The subscription price? would the price be $13.65

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Statistics

    In advance of the 1936 Presidential Elections, a magazine titled Literary Digest released the results of an opinion poll predicting that the republican candidate Alf Landon would win by a large margin. The magazine send post cards

  2. math

    The monthly cost (in dollars) of a long-distance phone plan is a linear function of the total calling time (in minutes). The monthly cost for 40 minutes of calls is $12.18 and the monthly cost for 97 minutes is $17.31. What is the

  3. Business

    Demand for a product is 25 tones / day and there are 200 working days / year. ==> D = 25(200) = 5000. Ordering cost is €48 / order ==> S = 48 Carrying cost is €2 / unit / year ==> H = 2 Price schedule is as follows: Quantity

  4. algebra

    Aaden wants to get a subscription to an online library. There are two subscription options, one of which charges a fixed 969696 dollar annual fee and the other which charges 333 dollars per book he borrows. Here's a graph that

  1. Math

    A magazine advertises that a subscription price of $29.99 ( for 12 issues) represents a savings of 70% from the newsstand price. A- What does this imply the price of one issue must be? B- If you found that the actual price for a

  2. Math

    1. The towns population increased from 80,000 to 90,000 in ten years. What was the percent of increase? I didn't understand this one. 2. A $15 item on sale for $12 is marked down what percent? 20% 3. If Jenna buys and item for 40%

  3. managerial econ

    As manager of Citywide Racquet Club, you must determine the best price to charge for locker rentals. Assume that the (marginal) cost of providing lockers is 0. The monthly demand for lockers is estimated to be Q = 100 - 2P where P

  4. Math/Algebra

    At Gwen's garage sale, all books were one price, and all magazines were another price. Harriet bought four books and three magazines for 1.45, and June bought two books and five magazines for 1.25. What was the price of a book and

  1. Algebra

    A phone company has a monthly data plan where a customer pays flat monthly fee of $20 and then a certain amount of money per gigabyte (GB) of data used on the phone. If a customer uses 3 GB, the monthly cost will be $26. If the

  2. profit and loss

    mr.doshi instead of marking up the cost price by 10% discounted the cost price by 10% and prepared the price tag of a shirt. A discount of 5% is applicable to the list price. because of the mistake the company earned rs. 76 less

  3. ALGEBRA

    A magazine advertises its $12 annual subscription price as 70% off the newsstand price. What is the number of dollars per year a reader would spend if the magazine were purchased at the newsstand price?

  4. algebra

    2. Examine the rise in gasoline prices from 1997 to 2006. The price of regular unleaded gasoline in January 1997 was $1.26, and in January 2006, the price of regular unleaded gasoline was $2.31 (“Consumer price index,” 2006).

You can view more similar questions or ask a new question.