math

A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy?
THIS IS AN EQUATION

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Let R equal refills.

    R = (26.95 - 8.95) / 1.5

    1. 👍
    2. 👎
  2. what i don't get it so how do i do it

    1. 👍
    2. 👎
  3. First, subtract 8.95 from 26.95.

    Then divide your answer by 1.5

    1. 👍
    2. 👎
  4. 12

    1. 👍
    2. 👎
  5. a coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. each refill costs $1.50. rose spent $26.95 on a mug and refills, how many refills did she buy?

    1. 👍
    2. 👎
  6. A long distance phone company charges $1.01 for the first 25 minutes of a call, and then $.09 for each additional minute. A call cost $9.56. How long did it last.

    1. 👍
    2. 👎
  7. I agree I have another problem though:)

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound? $8 coffee __________ $4

  2. math

    A restaurant sells a coffee refill mug for $6.75. Each refill costs $1.25. Last month Keith spent $31.75 on a mug and refills. Write an equation you can use to find the number of refills that Keith bought.

  3. Math

    A shop owner blends three types of coffee,A,B,C.in the ratio 3:5:7 a) calculate the weight of each type of coffee in 45kg of three blended mixture. b) given that type A coffee cost $7 per kg, type B coffee costs $10 kg and type C

  4. math

    Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what information you need to answer this question, then click here to display

  1. Math

    A souvenir shop sells about 200 coffee mugs each month for 6$ each. The shop owner estimates that for each $0.50 increase in the price, he will sell about 10 fewer coffee mugs per month. a. How much should the owner charge for

  2. Math

    Christine's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Christine $5.85 per pound, and type B coffee costs $4.40 per pound. This month, Christine made 174 pounds of the blend, for a

  3. Physics- Vectors

    A bartender slides a beer mug at 1.4 m/s towards a customer at the end of a frictionless bar that is 1.8 m tall. The customer makes a grab for the mug and misses, and the mug sails off the end of the bar. (a) How far away from the

  4. Physics

    Police at a crime scene find a ceramic mug shattered on the sidewalk. They want to determine the window from which the mug fell, and they decide to make a model of the fall. Which quantity would be an important boundary condition

  1. Algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) House coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Mexican Shade Grown coffee blend that normally sells for $14.70 per pound to create 70 pounds of a coffee that can sell for

  2. Finance

    Campus Print Shop is thinking of purchasing a new, modern copier that automatically collates pages. The machine would cost $22,000 cash. A service contract on the machine, considered a must because of its complexity, would be an

  3. math

    the melt in your mouth chocolate factory sells three times as many mints as it sells almond bars.it sells half as many almond bars as it sells caramels.if it sells 3,750 cases of mints each month,how many caramels does it sell in

  4. algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) Organic Free Trade coffee blend that normally sells for $8.30 per pound with a Rift Valley coffee blend that normally sells for $13.90 per pound to create 80 pounds of a coffee that can sell

You can view more similar questions or ask a new question.